خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6326
شماره مدرک : ‭ط۲۳۷‬
سرشناسه : طهماسبی، سیما، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی مقایسه ای اثرات دو ماده ضد عفونی کننده بتادین و کلرهگزیدین مصرفی بر میزان آلودگی دستهای پرستاران/ سیما طهماسبی، مریم حسین زاده؛ همکاران طرح مجید حاجی فرجی، محمد بهبهانی، زهره امیری
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پرستاری و مامایی (تهران، بیمارستانهای شهدا، مدرس، طالقانی، مفید‭(‬، ‭۱۳۷۶‬.
يادداشت : روش تحقیق: کارآزمایی بالینی‭Clinical trials‬
يادداشت : چاپی
چکیده : یکی از مسائل عمده در بیمارستانها ، کنترل عفونتهای بیمارستانی می باشد ، حدود‭ ۵-۶ ‬درصد بیماران بستری در بیمارستانها دچار عفونت گردیده به طوری که علاوه بر افزایش زمان بستری فرد در بیمارستان و هزینه بالای درمان ، مهمترین عامل مرگ و میر در بیماران به خصوص بیماران بستری در بخشهای جراحی به شمار می آید. شایعترین ارگانیسمهای مسئول در عفونتهای بیمارستانی باسیلهای گرم منفی و استافیلوکوک است که عمدتا از طریق دست مراقبین سلامتی انتقال می یابد و مشخص گردیده است شستن دستها ، وقوع عفونتهای بیمارستانی را می تواند کاهش دهد. بدون شک تاکید بر شستن دستها قبل و بعد از تماس با بیمار با توجه به کاربرد محلول مناسب، مدت زمان مناسب و به دفعات کافی یکی از راحت‌ترین ، با صرفه‌ترین و عملی ترین روش پیشگری از عفونتهای اکتسابی بیمارستان است که گذشته از کاهش موثر عفونتهای بیمارستانی ، تضمین کننده سلامت پرستار و خانواده وی خواهد بود. عوامل آنتی سپتیک مختلفی چون کلروهگزیدین ، بتادین و الکل می تواند در شستن دستها استفاده شود و تحقیقات مختلف نشان داده است این عوامل در کاهش آلودگی دستهای مراقبین سلامتی بسیار موثر می باشند. به منظور بررسی مقایسه ای اثرات دو ماده ضدعفونی کننده مصرفی بر کاهش آلودگی دستهای پرستاران این تحقیق به روش‭Croos-Ovr Clinical trial‬ روی تعداد‭ ۶۰ ‬نفر پرستاران شاغل در بخشهای جراحی بیمارستانهای وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی در سال‭ ۱۳۷۵ ‬انجام گرفت. محلولهای مورد استفاده کلروهگزین‭ ۴ ‬درصد و بتادین‭ ۷/۵ ‬درصد به مقدار‭ ۵ ‬سی‌سی بود و از محیط های کشت آگار خوندار و مک کانگی استفاده گردید. تحقیق نشان داد بین تاثیر دو محلول فوق بر کاهش میزان آلودگی اختلاف معنی داری وجود ندارد ، علاوه بر آن مشخص گردید هر دو محلول توانسته‌اند میزان آلودگی را بطور معنی‌داری کاهش دهند. ۰/۰۰۱)‭(P<‬ به خصوص این کاهش در رابطه با میکروارگانیسم‌های گرم مثبت چشم‌گیرتر می باشد. ‭۰/۰۰۱)‬‭(P<‬ به این ترتیب توصیه می گردد، اولا جهت کاهش عفونتهای بیمارستانی شستن دستها مورد توجه قرار گیرد و برای تاثیر بهتر بر کاهش آلودگی از محلولهای ضدباکتریال استفاده گردد.
موضوع : ‭Surgery Department, Hospital‬
موضوع : ‭Nurses‬
موضوع : ‭Handwashing‬
موضوع : ‭Hand - microbiology‬
موضوع : ‭Cross Infection - prevention&control‬
موضوع : ‭Chlorhexidine‬
موضوع : ‭Povidone Iodine‬
توصیفگر : پوویدون آیودین‭Povidone Iodine‬
توصیفگر : کلر هگزیدین‭Chlorhexidine‬
توصیفگر : انتشار عفونت - پیشگیری و کنترل‭Cross Infection - prevention&control‬
توصیفگر : دست - میکروب شناسی‭Hand - microbiology‬
توصیفگر : ‭Handwashing‬
توصیفگر : پرستاران‭Nurses‬
توصیفگر : بخش جراحی بیمارستان‭Surgery Department, Hospital‬
شناسه افزوده : حسین زاده، مریم ، مجری طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)