خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6329
شماره مدرک : ‭ط۶۰‬
سرشناسه : پاکدامن، حسین، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی اپیدمیولوژی بیماری‭C.V.A‬ در بیمارستانهای دولتی تهران از سال‭۱۳۶۵-۷۰ ‬/ حسین پاکدامن، داریوش نسبی تهرانی؛ همکاران طرح گریگور کریمیان
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستانهای لقمان و شهدای تجریش‭(‬، ‭۱۳۷۱‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : بررسی کمی و کیفی بیماران‭C.V.A‬ بستری در بیمارستان‌های دولتی تهران از سال‭ ۶۵ ‬لغایت‭ ۷۰ ‬با این هدف انجام پذیرفت که بتواند اطلاعات دقیق علمی و آماری را از این بیماری نسبتا شایع و خطرناک در کشور ایران بدست آورد. چون تا به حال تحقیق وسیعی روی‭C.V.A‬ انجام نشده بود و با توجه به اینکه بیماران‭C.V.A‬ به علت اورژانس بودن و کمبود امکانات عمدتا به تهران انتقال داده می شوند لذا بیمارستان‌های دولتی تهران از جمله بیمارستان شهید لواسانی (سرخ حصار‭(‬ و لقمان حکیم که بیشترین تعداد بستری و سرویس دهی به بیماران‭C.V.A‬ را بر عده دارند مورد بررسی قرار گرفتند و برای آنکه زمان بررسی زمان جنگ و پس از جنگ را نیز دربرگیرد لذا از سال‭ ۶۵ ‬پرونده‌ها بررسی شدند. هدف برای رسیدن به مقدمات اپیدمیولوژیک‭C.V.A‬ در کشور ایران و همچنین بررسی مورتالیتی و شدت مرگ و میر و تاخیر جنس و عوامل فشار خون و قند بیماران در بروز حمله بود و همچنین تعیین شیوع سنی و وضعیت حین حمله و همچنین علائم بیماری برحسب شیوع و نوع ضایعه را در برمی‌گرفت که در کل دید صحیحی را نسبت به‭C.V.A‬ در اران مطرح نماید. اطلاعات تمامی پرونده‌های بیماران بستری از سال‭ ۶۵ ‬لغایت‭ ۷۰ ‬برحسب پرسشنامه تنظیمی استخراج و به صورت روش توصیفی نسبت به متغیرها بررسی شدند. از جمله نتایج به دست آمده در این طرح رابطه بین نوع ضایعه و فصل است که مشاهده شد، از گروه‭ ۶۴۵ ‬مورد‭C.V.A‬ بستری در فصل گرم‭ ۱۴۰/۳ ‬درصد از نوع خونریزی و‭ ۴۶/۵ ‬درصد از نوع ایسکمیک بودند و همچنین در‭ ۸۰۶ ‬مورد‭C.V.A‬ بستری در فصل سرد‭ ۵۹/۷ ‬درصد از نوع ایسکمیک بودند. همچنین در این طرح مشاهده گردید در بین‭ ۶۴۸ ‬مورد گرفتاری نیمکره راست‭ ۵۴/۱ ‬درصد هوشیار و‭ ۴۲/۶ ‬درصد در کما بودند و در مقایسه با‭ ۶۴۰ ‬مورد گرفتاری نیمکره چپ‭ ۴۵/۹ ‬درصد هوشیار و‭ ۵۷/۴ ‬درصد در کما بودند همچنین در این تحقیق دیده شده که بطور کلی ، زنان در ایران نسبت به کشورهای دیگر در سنین پایین‌تری نسبت به مردان در خظر‭C.V.A‬ می باشند و خونریزی مغزی در آنان نسبت به مردان بیشتر مشاهده می گردد. نکات بالینی استخراج شده در این طرح در موارد اشتباهات تشخیص قابل تعمق است و می تواند نکات ارزنده‌ای را در جهت تشخیص صحیح‌تر در نقاطی از کشور که امکانات تشخص از جمله‭C.T.S‬ موجود نیست فراهم آورد.
موضوع : ‭Risk Factors‬
موضوع : ‭Cerebral Hemorrage‬
موضوع : ‭Brain Ischemia‬
موضوع : ‭Cerebrovascular Accident (C.V.A) - epidemiology‬
توصیفگر : حادثه مغزی عروقی - اپیدمیولوژی‭Cerebrovascular Accident (C.V.A) - epidemiology‬
توصیفگر : نرسیدن خون به مغز‭Brain Ischemia‬
توصیفگر : خونریزی مغزی‭Cerebral Hemorrage‬
توصیفگر : عوامل خطر‭Risk Factors‬
شناسه افزوده : نسبی تهرانی، داریوش ، مجری طرح
شناسه افزوده : گریمیان، گریگور، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : حسین پاکدامن، داریوش نسبی تهرانی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)