خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6330
شماره مدرک : ‭ط۵۲۲‬
سرشناسه : برگ ریزان، مجید، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی شیوع و علل‭Nursing Caries‬ در کودکان‭ ۲-۴ ‬ساله مراکز بهداشتی - درمانی شهر تهران -‭۱۳۷۶ ‬/ مجید برگ ریزان؛ همکاران طرح مریم رحیمی، بهارک مقدم، زیبا ملکی، زینت کمالی، سعید مهر پرور
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی (تهران، مراکز بهداشتی - درمانی شهر تهران‭(‬، ‭۱۳۷۷‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : ‭Nursing Caries‬ شکل خاصی از پوسیدگی های وسیع در سیستم دندانی شیری نوزادان و کودکان است. در تنها مطالعه انجام شده در ایران شیوع آن‭ ۱۹ ‬درصد گزارش شده ست. این مشکل موجب عوارض دندانی و عمومی ، مانند : درد ، عفونت انتهای ریشه دندان ، آبسه وگرفتاری جوانه دندان دائمی می شود و درمانهای موجود علاوه بر هزینه بالا و صرف وقت ، با عوارضی هم همراه هستند. این مطالعه با هدف بررسی شیوع و علل مرتبط با‭N.C‬ در کوکان‭ ۲-۴ ‬ساله مراکز بهداشتی - درمانی شهر تهران در سال‭ ۱۳۷۶ ‬انجام گرفت. این مطالعه به روش توصیفی بر روی‭ ۷۳۰ ‬کودک ‭ ۳۷۸)‬پسر و‭ ۳۵۲ ‬دختر(‭ ۱۸ ‬تا‭ ۵۴ ‬ماهه‌ای که از بدو تولد ساکن شهر تهران بودند ، انجام شد. انتخاب مراکز به صورت تصادفی و انتخاب کودکان به صورت نمونه‌گیری تصادفی سیستمیک انجام گرفت. ابتدا ، خصوصیات نمونه‌ها ، شامل : محل مرکز بهداشتی - درمانی ، جنس ، سن ، چندمین فرزند خانواده ، سن والدین و میزان تحصیلات و وضعیت شغلی آن‌ها ، رفتن کودک به مهدکودک و مدت حضور او در مهد ، سابقه بیماری سیستمیک و نوع آن ،سابقه مصرف دارو و نوع آن ، مراجعه کردن به دندانپزشک و سن کودک در زمان اولیه مراجعه و علت آن ، تمیز کردن دندانهای کودک و سن او در آغاز تمیز کردن دندان‌ها و وسیله و ماده مصرفی ، تغذیه از شیر مادر و مدت آن ، تغذیه از شیر مادر در شب و دفعات آن ، تغذیه از شیشه و مدت آن ، تغذیه از شیشه در شب و دفعات آن و محتوای شیشه ، استفاده کردن از پستانک و سن کودک در زمان از پستانک گرفته شدن ، وجود نواقص مینایی ، وجود مشکل خاص در دوران بارداری مادر و نوع آن ، نوع زایمان ، وجود عادت دهانی خاص و نوع آن ، با پرسش از والدین در پرسشنامه ثبت گردید و سپس با استفاده از آئینه و سوند و نور چراغ مطالعه ، معاینات داخل دهانی ، شامل : بررسی‭dmft‬ و ابتلا به‭Nursing Canries‬ انجام شد. پس از اتمام نمونه‌گیری ، اطلاعات مربوط به هر کودک کدبندی شد و نتایج به وسیله برنامه آماری‭SPSS‬ ،‭Fax-Pro‬ و‭Excel‬ استخراج شدند. نتایج نشان داد که‭ ۱۵۴ ‬کودک ‭ ۲۱/۱)‬درصد‭(‬ مبتلا به‭N.C‬ بودند. در این مطالعه مشخص شد ارتباط شیوع‭N.C‬ با محل مرکز بهداشتی - درمانی ‭۰/۰۱)‬‭(P<‬ ، جنس پسر ‭۰/۰۱)‬‭(P<‬ ، افزایش سن ‭۰/۰۰۰۱)‬‭(P<‬ ، سن مادر ‭۰/۰۱)‬‭(P <‬ ، مراجعه به دندان پزشک ‭۰/۰۰۰۱)‬‭(P<‬ ، تغذیه از شیشه در شب ‭۰/۰۵)‬‭(p<‬ و محتوای شیشه در شب از نظر آماری معنی‌دار بود. ارتباط معنی داری میان شیوع‭N.C‬ و متغیرهای چندمین فرزند خانواده ، تحصیلات و وضعیت شغلی والدین ، سن پدر ، رفتن به مهد کودک ، سابقه بیماری سیستمیک و مصرف دارو ، تمیز کردن دندانهای کودک ، تغذیه از شیر مادر، استفاده از پستانک ، وجود نواقص مینایی ، وجود عادت دهانی خاص ، وجود مشکل خاص در دوران بارداری مادر و نوع زایمان او یافت نشد. بنابراین ، به نظر می رسد که مهمترین عامل در آغاز و گسترش‭N.C‬ عادت غذایی نادرست ، خصوصا تغذیه از شیشه در شب ، می باشد.
موضوع : ‭Pediatric Dentistry‬
موضوع : ‭Preventive Dentistry‬
موضوع : ‭Tooth, Deciduous - growth&development‬
موضوع : ‭Detition, Primary - child‬
موضوع : ‭Bottle Feeding - infant‬
موضوع : ‭Dental Caries - etiology‬
موضوع : ‭Dental Caries - child‬
توصیفگر : پوسیدگی دندان - کودک‭Dental Caries - child‬
توصیفگر : پوسیدگی دندان - علت شناسی‭Dental Caries - etiology‬
توصیفگر : تغذیه با شیشه - نوزاد‭Bottle Feeding - infant‬
توصیفگر : دندان شیری - کودک‭Detition, Primary - child‬
توصیفگر : دندان شیری - رشد و تکامل‭Tooth, Deciduous - growth&development‬
توصیفگر : دندانپزشکی پیشگیری‭Preventive Dentistry‬
توصیفگر : دندانپزشکی کودکان‭Pediatric Dentistry‬
شناسه افزوده : رحیمی، مریم ، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)