خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6333
شماره مدرک : ‭ط۳۸۰‬
سرشناسه : همتی، یحیی، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : جستجوی لژیونلا پنوموفیلا در بیماران مبتلا به پنومونی بستری شده در بخشهای عفونی بیمارستانهای تهران سال‭۱۳۷۰ ‬/ یحیی همتی؛ همکار طرح قاسم یوسف بیگی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستانهای لقمان، لبافی نژاد، شریعتی‭(‬، ‭۱۳۷۲‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : لژیونلاپنوموفیلا یکی از عوامل ایجاد کننده پنومونی است، علاوه بر لژیونلاپنوموفیلا گونه‌های دیگر از خانواده لژیونلاسه نیز مولد پنومونی هستند. بیماری حاصله از لژیوفلاهادر بعضی از مناطق دنیا بیشتر شیوع دارد. در امریکا سالیانه چندهزار نفر به لژیونلوز مبتلا می شوند (۳‭.(‬ در سالهای اخیر مواردی از بیماری ناشی از این میکروارگانیزها از بعضی نقاط جهان گزارش شده است، در سال‭ ۱۹۹۰ ‬یک مورد از پنومونی لژیونلایی در مرد‭ ۵۴ ‬ساله‌ای از اهالی کانادا بروز کرد که منجر به مرگ وی شد. ۲۹)‭(‬ همچنین در یک بررسی که به سال‭ ۱۹۹۱ ‬گزارش شده است لژیونلاپنوموفیلاسروگروپ‭ ۳ ‬از بیماران مبتلا به پنومونی جدا شده است. (۷‭(‬ این بیماری بیشتر در اثر آلودگی سیستم تهویه هوا شیوع می یابد. دوره کمون بیماری‭ ۲-۱۰ ‬روز است و علائم تب ، سرفه و درد سینه در این بیماری وجود دارد. به منظور تعیین نقش لژیونلاپنوموفیلا در بیماران مبتلا به پنومونی بستری شده در بخش‌های عفونی بیمارستان‌های تهران نمونه خلط و شستشوی برش جمع‌آوری شد و پس از آماده سازی اولیه در محیط اختصاصی کشت لژیونلا‭(C.Y.E)‬ کشت انجام گرفت ، از‭ ۲۰۰ ‬نمونه مورد آزمایش با توجه به در اختیار داشتن نمونه شاهد لژیونلا جدا نشد ، از اغلب نمونه‌ها باکتری های پاتوژن دیگری جدا شدند که می توانند عامل پنومونی باشد، با توجه به اینکه مبتلایان به لژیونلا ممکن است دارای بیماری‌های زمینه‌ای باشند (۱‭(‬ و بعلاوه احتمالا در بعضی نقاط دنیا این بیماری کمتر وجود دارد که ممکن است بستگی به شرایط اقلیمی داشته باشد، ‭۲۵)‬‭(‬ چنین استنباط می شود که احتمالا عوامل مستعد کننده خاص برای ابتلا رد میزبان به بیماری بایستی وجود داشته باشد.
موضوع : ‭Cross Infection - etiology‬
موضوع : ‭Cross Infection - diagnosis‬
موضوع : ‭Lung Diseases - pathology‬
موضوع : ‭Pneumonia - etiology‬
موضوع : ‭Legionnaires Disease - epidemiology‬
موضوع : ‭Legionella Pneumophial - pathogenicity‬
موضوع : ‭Legionnaires Disease - diagnosis‬
توصیفگر : لژیونلا پنوموفیلا - تشخیص‭Legionnaires Disease - diagnosis‬
توصیفگر : لژیونلا پنوموفیلا - بیماریزایی‭Legionella Pneumophial - pathogenicity‬
توصیفگر : لژیونلا پنوموفیلا - اپیدمیولوژی‭Legionnaires Disease - epidemiology‬
توصیفگر : پنومونی (ذات الریه‭- (‬ علت شناسی‭Pneumonia - etiology‬
توصیفگر : ‭Lung Diseases - pathology‬
توصیفگر : انتشار عفونت - تشخیص‭Cross Infection - diagnosis‬
توصیفگر : انتشار عفونت - علت شناسی‭Cross Infection - etiology‬
شناسه افزوده : یوسف بیگی، قاسم ، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)