خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6339
شماره مدرک : ‭ط۱۶۸‬
سرشناسه : کریمیان، فرید، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی شیوع کاتاراکت مادرزادی در نوزادان متولد در زایشگاه مهدیه و شهید آبادی تهران در سالهای‭۱۳۷۸-۷۹ ‬/ فرید کریمیان، ژاله رجوی؛ همکاران طرح محمد علی جوادی، شاهرخ رامین، شهرزاد زاده مدرس، حسین محمد ربیع، فرشید سیادت
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستان مهدیه و اکبر آبادی‭(‬، ‭۱۳۸۰‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : بیماری کاتاراکت مادرزادی به علت همراهی آن با علل سیستمیک ، نقش توارث در شیوع آن ، نقش آن در صدمات بینایی غیرقابل جبران آینده ، بار اجتماعی و اقتصادی آن بر روی اقتصاد جامعه و تشخیص به موقع و درمان مناسب آن در درازمدت دارای اهمیت بسیاری است. به دلیل آنکه آمار دقیق از شیوع بیماری کاتاراکت مادرزادی در کشور موجود نبود، این تحقیق به صورت توصیفی‭(Descriptive)‬ بر روی‭ ۱۰۱۰۰ ‬نوزاد یک روزه زنده متولد شده در مراکز پزشکی آموزشی و درمانی مهدیه و اکثر آبادی تهران از اول شهریور ماه‭ ۷۸ ‬انجام گرفت. از این تعداد نوزاد معاینه شده‭ ۵۱/۶ ‬درصد نوزادان یک روزه پسر و‭ ۴۸/۴ ‬درصد دختر بودند ، آپگار متوسط دقیقه اول آنها‭ ۸/۸۶+-۰/۷۲ ‬و وزن متوسط زمان تولد آنها‭ ۳/۱+-۰/۵۵ ‬کیلوگرم بود. هیچ یک از نوزادان در اقوام درجه یک خود سابقه شناخته شده کاتاراکت مادرزادی نداشتند.‭ ۲ ‬نفر از مادران نوزادان مورد مطالعه تحت تاثیراشعه مستقیم رونتگن قرار داشته‌اند. یک نفر در ماه دوم و یک در ماههای‭ ۴ ‬و‭ ۵ ‬رادیوگرافی دندان داشته‌اند ، نوازاد هیچ یک از آندو نفر دچار کاتاراکت مادرزادی نبودند. از میان‭ ۶۴۵۶ ‬مادر که به طور تصادفی مورد سوال واقع شده بودند ،‭ ۱۸/۶ ‬درصد ازدواج فامیلی داشتند‭ ۲۸ ‬نفر از مادران این نوزادان به ناچار تحت درمان با داروهائی قرار گرفته بودند که صرفا در مواقع ضروری می توان با صلاحدید پزشک در دوران بارداری از آنها استفاده کرد. از میان کل معاینه شدگان که دچار اختلال بازتاب قرمز مردمک بودند ،‭ ۲۳ ‬نوزاد مشکوک تشخیص داده شدند از میان آنها‭ ۳ ‬نفر جهت معاینه محدد به بیمارستان مراجعه ننمودند لاجرم از مطالعه خارج شدند. در معاینه مجدد در محل بیمارستان یازده نفر رفلکس نوری قرمز مردمک چشمشان‭ ۱۰/۱۰ ‬و کامل بود و در حد طبیع محسوب شدند.‭ ۶ ‬نفر از نوزادان به دلیل فوت به بیمارستان مراجعه ننمودند.‭ ۳ ‬نفر مبتلا به کاتاراکت خفیف و اختلال در رفلکس نوری قرمز بودند. بنابر این شیوع کاتاراکت مادرزادی در نوزادان متولد زنده به میزان‭ ۳ ‬در ده هزار به دست آمد. از میان این سه نفر یک مورد کاتاراکت سوچورال دو طرفه ، یک مورد کاتاراکت یکطرفه‭Fetalnuclear‬ و یک نفر کاتاراکت‭Anterior Polar‬ دوطرفه داشتند. از این سه نوزاد‭ ۲ ‬نفر پسر ، یک نفر دختر بودند ، تمامی آن‌ها ‭ ۱۰۰)‬درصد‭(‬ والدینشان با هم نسبت فامیلی داشتند. یک مورد ‭ ۳۳)‬درصد‭(‬ بیماری‭TORCH‬ بود. ‭ ۵‬مورد بیماری چشمی مادرزادی دیگر‭ ۱ ‬درصد یافته‌های اتفاقی طرح بودند که عبارتند از : یک مورد گلوکوم مادرزادی دو طرفه که ر دو چشم در بیمارستان لبافی نژاد تحت عمل جراحی قرار گرفت ، یک مورد کلوبوم آیریس دو طرفه و کلوبوم کروئید چشم راست ، که پیگیری می شود.‭ ۳ ‬مورد هم کدورت قرنیه در نوزادان یافت شد که این نوزادان فوت شدند. از میان‭ ۶ ‬نفر نوزاد مشکوک‭ ۳ ‬نفر کراتوپاتی داشتند که می توانستند توام با کاتاراکت باشند یا نباشند. ‭ ۳‬نفر نوزاد هم فاقد پیگری می باشند. اگر به طور تصادفی‭ ۵۰ ‬درصد شانس مثبت شدن برای آنها در نظر گرفته شود ، جمعا‭ ۶ ‬بچه در ده هزار تولد می توانتس حداکثر موارد کاتاراکت مادرزادی باشد. در این مطاعه عوامل ازدواج فامیلی و بستری شدن در بخش مراقبتهای ویژه نوزادان در بدو تولد از فاکتورهای خط بری کاتاراکت مادرزادی به دست آمد برای بررسی رابطه اتیولوژیک آنها با این بیماری می بایست نیاز به تحیقات وسیع‌تر دیگری می باشد.
موضوع : ‭Prevalence‬
موضوع : ‭Apgar Score‬
موضوع : ‭Eye Diseases, Hereditary‬
موضوع : ‭Diagnosis, Eye - infant‬
موضوع : ‭Eye Diseases - diagnosis‬
موضوع : ‭Infant, Newborn, Diseases - congenital‬
موضوع : ‭Cataract - epidemiology‬
توصیفگر : آب مروارید - اپیدمیولوژی‭cataract - epidemiology‬
توصیفگر : بیماریهای نوزادان - مادرزادی‭Infant, Newborn, Diseases - congenital‬
توصیفگر : بیماریهای چشم - تشخیص‭Eye Diseases - diagnosis‬
توصیفگر : تشخیص بیماریهای چشم - نوزاد‭Diagnosis, Eye - infant‬
توصیفگر : بیماریهای ارثی چشم‭Eye Diseases, Hereditary‬
توصیفگر : نمره آپگاه‭Apgar Score‬
توصیفگر : شیوع‭Prevalence‬
شناسه افزوده : رجوی، ژاله ، مجری طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)