خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6341
شماره مدرک : ‭ط۹۵‬
سرشناسه : مسعودی نژاد، محمد رضا، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : امکان سنجی کاربرد جوهر بلوط در حذف فلزات سنگین از فاضلاب صنایع آبکاری/ محمد رضا مسعودی نژاد؛ همکاران طرح کرامت الله ایماندل، منصور رضازاده آذری، نرگس یاسا، حمید رضا خلخالی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده بهداشت (ایران، جنگلهای بلوط در استانهای مختلف‭(‬ ، --‭۱۳‬.
يادداشت : روش تحقیق: تجربی‭Experimental‬
يادداشت : چاپی
چکیده : درختان بلوط در منطقه غرب ، شمال غرب و در نواحی وسیعی از جنگلهای ناحیه شمالی البرز رویش داشته و‭ ۱۴۸۰۰ ‬سال قبل دستخوش تغییرات فراوان گردیده تا در حدود‭ ۴۵۰۰ ‬سال قبل به جنگلهای بلوط تبدیل و به حات کلیماکس رسیده است. در حال حاضر طول و عرض این جنگلها به ترتیب‭ ۱۱۵۰ ‬و‭ ۷۵ ‬کیلومتر بوده و در امتداد سلسله جبال زاگرس کشیده شده است. همچنین به صورت پراکنده در نواحی جنگلهای ارسباران و حاشیه شمالی البرز تا ناحیه گرگان ادامه یافته است. از‭ ۱۲/۳ ‬میلیون هکتار مساحت تقریبی کل جنگلها ،‭ ۱۰/۵ ‬میلیون هکتار ‭ ۸۵)‬درصد‭(‬ در مناطق خارج از حاشیه شمالی البرز و این مقدار تنها‭ ۵/۲ ‬میلیون هکتار ‭ ۴۹)‬درصد‭(‬ آن به منطقه غرب و شمال غرب اختصاص دارد. تانن از مهمترین مواد موجود در میوه درختان بلوط محسوب می شود که در صنایعی نظیر داروسازی، جوهر سازی ، چرم سازی ، حفاری چاه‌های نفت ، روکش چوب ، ساخت چسب چوب و غیره کاربرد دارد. در راستای شناخت میزان تانن و معرفی مناسبترین شیوه استخراج ، در سال‭ ۱۳۷۹ ‬روی ده گونه مهم و فراوان بلوط که ازمناطق مختلف کشور جمع‌آوری شده بود، مطالعه گردید؛ به طوری که نمونه هر گونه را از سه منطقه مختلف جمع آوری و روی میوه نیم‌کوب شده از هر سری نمونه برداری‭ ۵ ‬بار عصاره گیری به روشهای خیساندن ، جوشاندن ، پرکولاسیون و سوکسله انجام و نتایج به دست آمده از طریق آزمون صحت و دقت تجزیه و تحلیل گردید. حلال بکار رفته در روشهای اول و دوم ، آب مقطر و در روشهای سوم و چهارم الکل اتیلیک خالص بوده است. نتایج مطالعه نشان داد که بهترین روش استخراج ، روش اول و بهترین حلال ، آب مقطر می باشد؛ لذا بقیه مراحل آزمایش با این روش انجام گردید. برای تعیین مقدار تانن موجود در گونه های مختلف از روش لویین شال استفاده گردید. نتایج بدست آمده نشان می دهد که مقدار تانن یک گونه در مناطق مختلف ، تفاوت معنی داری با یکدیگر داشته ولی مقدار تانن در گونه‌های مختلف نیز از نظر آماری تفاوت معنی داری به همراه داشته است‌؛ به طوری که حداکثر و حداقل میانگین تانن معادل‭ ۹/۴۸ ‬و‭ ۱/۵ ‬درصد ، به ترتیب به گونه‌های‭Belangri‬ ،‭Q.Brantii‬ و‭Q.Macrantera‬ تعلق دارد. همچنین مشخص گردید شکل و ساختار نمونه برداشتی از میوه گیاه بلوط تاثیری در میزان تانن استخراج شده ندارد. عصاره تانن دار به همراه دو ماده کنترل کننده‭PH‬ یعنی هیدروکسید کسیم و سدیم با فاضلاب خام واحدهای مختلف از صنایع آبکاری تماس داده شد و نتایج به دست آمده توسط مدل آماری آنالیز واریانس دو عامله با یک تکرار در هر خانه موسوم به آزمون توکی تجزیه و تحلیل گردید. نتایج به دست آمده نشان می دهد که راندمان حذف روی ، مس ، نیکل و کروم بدون در نظر گرفتن غلظت اولیه فلز بهترتیب ‭ ۹۱)‬تا‭ ۹۵ ‬درصد‭(‬ ، ‭ ۷۱)‬تا‭ ۸۳/۵ ‬درصد‭(‬ ، ‭ ۵۹)‬تا‭ ۹۰ ‬درصد‭(‬ و ‭ ۸۴)‬تا‭ ۸۵ ‬درصد‭(‬ می باشد.
موضوع : ‭Enviroment Pollution‬
موضوع : ‭Enviromental Pollutans‬
موضوع : ‭Industrial Waste - prevention&control‬
موضوع : ‭Sewage‬
موضوع : ‭Metals, Heavy‬
موضوع : ‭Tannic Acid‬
موضوع : ‭Tannins‬
توصیفگر : تانن ها‭Tannins‬
توصیفگر : جوهر بلوط‭Tannic Acid‬
توصیفگر : فلزات سنگین‭Metals, Heavy‬
توصیفگر : فاضلاب‭Sewage‬
توصیفگر : مواد زائد صنعتی - پیشگیری و کنترل‭Industrial Waste - prevention&control‬
توصیفگر : آلاینده های محیط‭Enviromental Pollutans‬
توصیفگر : آلودگی محیط زیست‭Enviroment Pollution‬
شناسه افزوده : ایماندل، کرامت الله ، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)