خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6343
شماره مدرک : ‭ط۵۳۶‬
سرشناسه : سعیدی، فرخ، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی مقایسه ای کارایی کپسول حاوی اسفنج توری دار، بدون توری و بالون در یاخته شناسی مری در داوطلبان تندرست/ فرخ سعیدی؛ علیرضا سپهر، پیام رضوی، پیروز صالحیان، مهر انگیز رحمانی، احمد رضا شمشیری
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستانهای تهران و قزوین‭(‬، ‭۱۳۷۷‬.
يادداشت : روش تحقیق: کارآزمایی بالینی‭Clinical trials‬
يادداشت : چاپی
چکیده : سرطان مری یکی از شایع‌ترین بدخیمی ها در کشور ایران است. عوارض ناتوان کننده و کشنده این بیماری توجیه مناسبی برای اجرای برنامه سراسری غربالگری در کشور است. شیوه یاخته‌شناسی با "بالون" در مقیاس وسیع در کشور چین صورت پذیرفته و اخیرا این روش غربالگری سرطان مری در ناحیه ترکمن صحرا نیز با موفقیت انجام شده است ایراد اصلی وارد بر این روش نمونه‌گیری ، علاوه بر بهینه نبودن حساسیت و ویژگی آن در تشخیص ضایعات سرطانی در افراد بدون علامت ، مشکل بودن بلع بالون پوشیده از توری است. ابزار دیگری در کشور ژاپن به نام "کپسول حاوی اسفنج" ، طراحی شده است. این وسیله نمونه‌گیری آسان‌تر بلعیده می شود ولی نمونه حاصل نیاز به سانتریفوژ کردن دارد ، این ابزار گران‌تر از بالون ست و حساسیت و ویژگی دلخواه را نیز ندارد. "کپسول حاوی اسفنج توری دار" توسط این گروه برای برطرف کرد نواقص ابزارهای پیشین طراحی و ساخته شده است. نمونه حاصل احتیاجی به سانتریفوژ ندارد و مانند کپسول حاوی اسفنج بلعیده می شود. هدف از این پژوهش مقایسه این سه روش نمونه‌گیری از یاخته‌های مخاط مری افراد سالم بوده است. معیارهای مقایسه عبارتنداز: انجام‌پذیری روند نمونه‌گیری ، محل ابزار یاخته‌شناسی در دستگاه گوارش در پرتونگاری ، قابلیت پذیرش ابزار نمونه‌گیری توسط بیماران و معیارهای یاخته‌شناسی (که خود در برگیرنده متغیرهای متعددی است‭.(‬ پژوهشی مداخله‌ای ، متقاطع ، یک سو کور با توزیع تصادفی نمونه‌ها در سه گروه در میان شصت و دو نفر داوطلب سالم در سه مرحله انجام شد. نتایج به دست آمده نشان می دهند که سه ابزار از لحاظ : انجام پذیری روند نمونه‌گیری ، محل در دستگاه گوارش و کیفیت و کمیت یاخته‌های به دست آمده تفاوت معنی دار ندارند. اما قابلیت پذیرش بیماران نسبت به کپسول‌های حاوی اسفنج توری‌دار و اسفنج به طور معنی‌دار بیش از بالون بوده است. با در نظر گرفتن تحلیل هزینه - کاربری این سه ابزار به نظر می رسد که روش نمونه‌گیری کپسول حاوی اسفنج توری‌دار ممکن است بتواند جایگزین مناسبی برای بالون در ایران باشد. نتیجه‌گیری قاطع در این مورد نیاز به مقایسه این سه روز در افرد در معرض خطر دارد.
موضوع : ‭Diagnostic Techniques And Procedures‬
موضوع : ‭Equipment Design - diagnostic use‬
موضوع : ‭Esophagus - physiopathology‬
موضوع : ‭Esophageal Neoplasms - diagnosis‬
موضوع : ‭Esophageal Neoplasms - phatology‬
توصیفگر : سرطانهای مری - آسیب شناسی‭Esophageal Neoplasms - phatology‬
توصیفگر : سرطانهای مری - تشخیص‭Esophageal Neoplasms - diagnosis‬
توصیفگر : مری - فیزیوپاتولوژی‭Esophagus - physiopathology‬
توصیفگر : طراحی وسایل - استفاده تشخیصی‭Equipment Design - diagnostic use‬
توصیفگر : اقدامات و روشهای تشخیصی‭Diagnostic Techniques And Procedures‬
شناسه افزوده : سپهر، علیرضا ، همکار طرح
شناسه افزوده : رضوی، پیام ، همکار طرح
شناسه افزوده : صالحیان، پیروز ، همکار طرح
شناسه افزوده : رحمانی، مهر انگیز ، همکار طرح
شناسه افزوده : شمشیری، احمد رضا ، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)