خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6344
شماره مدرک : ‭ط۲۰۱‬
سرشناسه : حمیدیان، محمد رضا، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی رابطه مصرف داروهای دسفرال با عناصر کم مقدار‭(TRACE ELEMENT)‬ در بیماران مبتلا به بتاتالاسمی ماژور/ محمد رضا حمیدیان؛ همکاران طرح پروانه وثوق، کامروز کاویانی، حسین آفریده
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پیراپزشکی (تهران، بیمارستان کودکان حضرت علی اصغر، شیراز، بیمارستان کودکان شهید آیت الله دستغیب‭(‬، ‭۱۳۷۳‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی - تحلیلی‭Descriptive - Analytical‬
يادداشت : چاپی
چکیده : از جمله مشکلات مهم بیماران تالاسمی ماژور اختلالات رشد است که اخیرا کوششهای زیادی برای پیدا کردن علت اختلالات رشد در بیماران صورت گرفته است. یکی از فرضیه‌هایی که برای توجیه اختلال رشد بیان شده است دفع عناصر کم مقدار در این بیماران می باشد. در تحقیق حاضر مقادیر سرمی عناصر فلزی مهم در گروه بیمار و شاهد اندازه‌گیری و با هم مقایسه شده است چرا که تاثیر این عناصر در رشد به اثبات رسیده است. تعداد‭ ۳۳ ‬بیمار و‭ ۳۰ ‬نفر شاهد مورد بررسی قرار گرفت. روش اندازه‌گیری‭(Proton InducedX-ray Emission)PIXE‬ بود عناصر مورد بررسی در سرم عبارتنداز: کروم ، منگنز ، مس ، روی ، کبالت ، آهن ، پتاسیم ، کلسیم ، فسفر ، سلنیوم ، نیکل و وانادیوم. واحد اندازه‌گیری برای تمام عناصر‭(Part Per million) PPM‬ برابر میلی‌گرم در لیتر‭(mg/L)‬ می باشد. پس از جمع‌آوری نمونه و اندازه‌گیری آنها نتایج بصورت زیر بدست آمد. عنصر کروم در سرم بیماران دارای میانگین‭ ۰/۲۰ ‬ودر گروه شاهد میانگین‭ ۰/۲۴ ‬بود و با انجام آزمون‭T‬ و مقایسه با عدد بحرانی با سطح اشتباه‭ ۰/۰۵ ‬تفاوت معنی‌داری بین میانگین‌های دو گروه دیده نشد. در مورد منگنز میانگین در بیماران‭ ۰/۱۳ ‬و در گروه شاهد‭ ۰/۱۹ ‬بدست آمده و با استفاده از آزمون‭T‬ اختلافی بنی میانگینها مشاهده نشد. کبالت در بیماران دارای میانگین‭ ۰/۰۲ ‬و در گروه شاهد میانگین‭ ۰/۰۴ ‬بود که اختلاف معنی‌داری بین میانگینها بدست نیامد. عنصر مس در بیماران دارای میانگین‭ ۱/۲۸ ‬و در گروه شاهد میانگین مساوی‭ ۱/۹ ‬بود که پس از آزمون‭T‬ و مقایسه با عدد بحرنی اختلاف میانگین مس در بیماران و گروه شاهد معنی‌دار بود ، ۰/۰۵)‭.(P<‬ عنصر مس در بیماران کمتر از گروه شاهد است. در مورد روی نیز پس از آزمون‭T‬ میانگین بیماران‭ ۰/۷۶ ‬و میانگین شاهد‭ ۰/۱۰ ‬دارای اختلاف معنی‌دار بودند. ‭۰/۰۵)‬‭.(P<‬ وانادیوم با میانگین‭ ۰/۰۸ ‬در بیماران و‭ ۰/۱۲ ‬در گروه شاهد دارای اختلاف معنی دار نبود. میانگین عنصر سلنیوم در بیماران‭ ۰/۰۴ ‬و در گروه شاهد‭ ۰/۱۰ ‬بود که اختلاف بین آن‌ها معنی‌دار بود ، ‭۰/۰۲)‬‭.(P<‬ در مورد آهن در بیماران میانگین سرمی آهن‭ ۱/۸ ‬و در گروه شاهد‭ ۱/۴ ‬بودکه پس از آزمون‭T‬ اختلاف معنی دار بوده است. ‭۰/۰۵)‬‭.(P<‬ در مورد کلسیم و پتاسیم نیز تفاوت معنی‌داری مشاهده نشد مقادیر میانگین برای کلسیم در بیماران‭ ۸۳/۹ ‬و در گروه شاهد‭ ۸۱/۸ ‬و برای پتاسیم‭ ۱۶۲/۱ ‬در بیماران و‭ ۱۵۳/۱ ‬در گروه شاهد بود. برای فسفر مقادیر بدست آمده با مقادیر واقعی اختلاف فاحش داشته که بعلت کارآیی کم‭PIXE‬ در اندازه‌گیری فسفر می باشد. عنصر نیکل با میانگین‭ ۰/۰۲ ‬در بیماران و‭ ۰/۰۳ ‬در گروه شاهد دارای تفاوت معنی‌دار نبوده است.
موضوع : ‭Trace Elements - blood‬
موضوع : ‭Electrolyte - diagnostic use‬
موضوع : ‭Electrolyte - blood‬
موضوع : ‭Deferoxamine - adverse effects‬
موضوع : ‭Deferoxamine - therapeutic use‬
موضوع : ‭Trace Elements - diagnostic use‬
موضوع : ‭Growth Disorders‬
موضوع : ‭Beta Thalassemia‬
توصیفگر : تالاسمی بتا‭Beta Thalassemia‬
توصیفگر : اختلالات رشد‭Growth Disorders‬
توصیفگر : عناصر کمیاب - استفاده تشخیصی‭Trace Elements - diagnostic use‬
توصیفگر : دفروکسامین - استفاده درمانی‭Deferoxamine - therapeutic use‬
توصیفگر : دفروکسامین - عوارض جانبی‭Deferoxamine - adverse effects‬
توصیفگر : الکترولیت - خون‭Electrolyte - blood‬
توصیفگر : الکترولیت - استفاده تشخیصی‭Electrolyte - diagnostic use‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)