خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6349
شماره مدرک : ‭ط۴۴۴‬
سرشناسه : رودپیما، شهلا، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی اپیدمیولوژی و قدرت تشخیص علائم بالینی در فارنژیت استرپتوکوکی/ شهلا رودپیما؛ همکاران طرح ناصر ولائی، آمنه نادیا ولائی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، درمانگاه اطفال بیمارستان طالقانی و مرکز بهداشت طالقانی شمیران‭(‬، ‭۱۳۷۳‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی - تشخیصی‭Descriptive - Diagnostic‬
يادداشت : چاپی
چکیده : فارنژیت استرپتوکوکی یک عفونت تنفسی فوقانی است و شیوع آن را حدود‭ ۲۵ ‬درصد موارد فارنژیت در گروه سنی‭ ۱۵ ‬تا‭ ۵ ‬سال گزارش نموده‌اند. اگر تشخیص و درمان این بیمار بطور صحیح اجرا نشود می تواند سبب عوارضی شود که مهمترین آن‌ها تب حاد روماتیسمال می باشد. تب حاد روماتیسمال شایع‌ترین علت بیماریهای اکتسابی دریچه‌ای قلب در کشورهای جهان سوم می باشد ، که این درگیری دریچه منجر به عوارضی می شود که در صورت عدم پاسخ به درمان طبی ، باید به شکل ترمیم دریچه یا تعویض آن اصلاح شود. به منظور تعیین اپیدمیولوژی فارنژیت استرپتوکوکی در گلودردهای کودکان و قدرت تشخیص علائم بالینی ، ابتدا یک بیماری توصیفی متعاقب آن یک کارآزمائی بالینی از نوع تشخیص برای کودکان‭ ۵-۱۵ ‬ساله که با شکایت گلوددرد به درمانگاه اطفال بیمارستان طالقانی و مرکز بهداشت طالقانی شمیران ، به مدت‭ ۱ ‬سال (مهرماه‭ ۱۳۷۱ ‬الی شهریور ماه۱۳۷۲ ‭(‬ مراجعه نمودند ، انجام گرفت. در طی این‭ ۱ ‬سال از‭ ۷۸۳۶ ‬نفرمراجعه کننده ،‭ ۴۴۳ ‬نفر ‭ ۵/۵)‬درصد‭(‬ گلودرد داشتند ، و سپس توسط‭Swab‬ استریلی از سطح لوزه‌ها و دیواره خلفی فارنکس ، جهت کشت گلو نمونه‌گیری می شد. تحقیق نشان داده است که شیوع فارنژیت استرپتوکوکی گروه‭A‬ در بین کودکان مراجعه کننده‭ ۱/۳ ‬درصد و شیوع آن در افراد مبتلا به گلودرد‭ ۲۲/۵ ‬درصد بوده و در ماههای اردیبهشت و دی تا‭ ۲۵ ‬درصد بالغ گردیده است. قدرت تشخیص بالینی در صورت وجود‭ ۴ ‬علامت اختصاصی تب ، قرمزی گلو ، گلودرد ، شروع ناگهانی و نبودن خشونت صدا ، کونژنکتیویت ، سرفه ، ترشح بینی به شرح بینی به شرح زیر است: ‭ ۶۹‬درصد‭Sensitivity=‬ اگر فارنژیت ، استرپتوکوکی باشد اینروش تشخیص بالینی‭ ۶۹ ‬درصد ان را کشف می کند. ‭ ۹۴‬درصد‭Specificity =‬ اگر فارنژیت ، نباشد ، این روش تشخیص بالینی‭ ۹۴ ‬درصد آن را کشف می کند. ‭ ۷۶‬درصد‭Positive predictive calue =‬ اگر براساس این روش تشخیص بالینی ، فارنژیت استرپتوکوکی را تشخیص دهیم‭ ۷۶ ‬درصد درست گفته‌ایم. ‭ ۹۱‬درصد‭Negative predictive value =‬ اگر براساس این روش تشخیص بالینی ، فارنژیت استرپتوکوکی رادر کنیم‭ ۹۱ ‬درصد درست گفته‌ایم. ‭ ۸۸‬درصد‭Efficiency =‬ آزمونهای آماری نشان داده است که این یافته‌ها معنی‌دار می باشد. بنابراین با توجه به نتایج بدست آمده ، توصیه می گردد در تشخیص بالینی فارنژیت استرپتوکوکی از این علائم بالینی استفاده شود.
موضوع : ‭Diagnostic Techniques And Procedurs‬
موضوع : ‭Symptoms Of Diseases‬
موضوع : ‭Streptococcal Infections - child‬
موضوع : ‭Streptococcal Infections - epidemiology‬
موضوع : ‭Pharyngitis‬
موضوع : ‭Streptococcal Infections - diagnosis‬
موضوع : ‭Respiratory Tract Infections - diagnosis‬
توصیفگر : عفونتهای مجرای تنفسی - تشخیص‭Respiratory Tract Infections - diagnosis‬
توصیفگر : عفونتهای استرپتوکوکی - تشخیص‭Streptococcal Infections - diagnosis‬
توصیفگر : گلو درد‭Pharyngitis‬
توصیفگر : عفونتهای استرپتوکوکی - اپیدمیولوژی‭Streptococcal Infections - epidemiology‬
توصیفگر : عفونتهای استرپتوکوکی - کودک‭Streptococcal Infections - child‬
توصیفگر : نشانه های بیماریها‭Symptoms Of Diseases‬
توصیفگر : اقدامات و روشهای تشخیصی‭Diagnostic Techniques And Procedurs‬
شناسه افزوده : ولائی، ناصر، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)