خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6351
شماره مدرک : ‭ط۱۰‬
سرشناسه : حسینی، مریم، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی ارتباط تماس حرفه ای با گازهای بیهوشی و سقط خودبخودی/ مریم السادات حسینی، مهین بداغ آبادی؛ همکاران طرح مریم جمشیدیان تهرانی، علیرضا ابدی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستانهای آموزشی شهرتهران‭(‬، ‭۱۳۷۷‬.
يادداشت : روش تحقیق: تحلیلی‭Analytical study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : سابقه و هدف : سقط خودبخودی در‭ ۱۵ ‬تا‭ ۲۰ ‬درصد حاملگی هایی که بطور بالینی تشخیص داده می شود. اتفاق می افتد، یعنی از هر‭ ۵ ‬حاملگی ، یکی منجر به سقط خودبخودی می شود هر چند مکانسیم و علت دقیق بروز سقط خودبخودی شناخته نمی باشد عوامل بسیاری از جمله عوامل مادری محیطی و ایمونولوژیک را در بروز آن موثر دانسته‌اند و همچنین تماس حرفه‌ای با گازهای بیهوشی ممکن است منجر به سقط خودبخودی شود ، و در تحقیقات موجود در رابطه با تماس با گازهای بیهوشی و سقط خودبخودی عقاید متناقضی وجود دارد. برهمین اساس این تحقیق تحلیلی به منظور تعیین ارتباط بین تماس حرفه‌ای با گازهای بیهوشی و سقط خودبخودی در سال‭ ۱۳۷۶ ‬در پرسنل بیمارستانهای آموزشی شهر تهران که واحد اطاق عمل بودند ، انجام گرفت. مواد و روشها: به همین منظور در هر بیمارستان از کلیه بخشها‭ ۵۲۴ ‬حاملگی از‭ ۲۶۲ ‬نفردر گروه مورد و‭ ۸۵۴ ‬حاملگی از‭ ۴۲۵ ‬نفر در گروه شاهد تحت بررسی قرار گرفتند. هر دو گروه از نظر سن مادر در حاملگی ، رتبه حاملگی سال وقوع حاملگی ، تعداد سیگار مصرفی در روز مشابه‌سازی گردیدند و سپس در صورت داشتن شرایط لازم اطلاعات از طریق مصاحبه حضوری وارد فرم اطلاعاتی شده و مورد بررسی قرار می گرفت. یافته‌ها: یافته‌های پژوهش موید آن است که اکثریت حاملگی ها در سنین‭ ۳۰-۳۴ ‬بوده است و بیشترین حاملگی ها در سالهای‭ ۱۳۶۰-۶۴ ‬به وقوع پیوسته است. یافته‌ها نشان دهنده آن است که کل حاملگی ها‭ ۱۳ ‬درصد سقط خودبخودی اتفاق افتاده است که فقط‭ ۴۹ ‬درصد آن واجد شرایط لازم جهت بررسی بودند. از کل حاملگی های گروه مورد‭ ۷/۱ ‬درصد و درحاملگی‌های گروه شاهد‭ ۶ ‬درصد سقط خودبخودی اتفاق افتاده است. نتیجه‌گیری: نتایج بدست آمده از پژوهش فوق ، مبین این است که تماس حرفه‌ای با گازهای بیهوشی نمی تواند بعنوان یک عامل جهت سقط خودبخودی مطرح شود ، هر چند که تحقیقات بیشتری جهت تعیین تماس با میزان بیشتر گازهای بیهوشی در مدت زمان کوتاهتری ضرورت دارد.
موضوع : ‭Personnel, Hospital‬
موضوع : ‭Administration, Inhalation‬
موضوع : ‭Occupational Diseases - chemically induced‬
موضوع : ‭Abortion Spontaneous - chemically induced‬
موضوع : ‭Anesthetics, Inhalation - adverse effects‬
موضوع : ‭Abortion Spontaneous - etiology‬
توصیفگر : سقط خود بخود - علت شناسی‭Abortion Spontaneous - etiology‬
توصیفگر : داروهای بیهوشی استنشاقی - عوارض جانبی‭Anesthetics, Inhalation - adverse effects‬
توصیفگر : سقط خود بخودی - القاء شیمیایی‭Abortion Spontaneous - chemically induced‬
توصیفگر : بیماریهای شغلی - القاء شیمیایی‭Occupational Diseases - chemically induced‬
توصیفگر : ‭Administration, Inhalation‬
توصیفگر : کارکنان بیمارستان‭Personnel, Hospital‬
شناسه افزوده : بداغ آبادی، مهین ، همکار طرح
شناسه افزوده : ابدی، علیرضا، همکار طرح
شناسه افزوده : جمشیدیان تهرانی، مریم ، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)