خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6352
شماره مدرک : ‭ط۵۶۹‬
سرشناسه : همتی، یحیی، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی مایکوپلاسما پنومونیه در عفونتهای تنفسی بیماران بستری بخش عفونی بیمارستانهای تهران/ یحیی همتی، محمد حسین اسدی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بخش عفونی بیمارستانها‭(‬، ‭۱۳۷۱‬.
يادداشت : روش تحقیق: نمونه برداری تصادفی‭Subculture‬
يادداشت : چاپی
چکیده : مایکوپلاسماپنومونیه یکی از مهمترین عوامل پنومونی آتی‌پیک بوده که در تمام سنین از طریق تنفس سبب آلودگی می شود. شدت واگیری در اماکنی نظیر خوابگاههای دانشجوئی ، پادگانهای نظامی و مدارس بدلیل وجود تراکم جمعیتی بیشتر و در افراد خانواده با آلودگی یکی از اعضاء بقیه نیز مبتلا می گردند ، عامل بیماری که اولین بار در سال‭ ۱۹۴۴ ‬توسط ایتون‭(Eaton)‬ معرفی گردید ، از بینی ، گلو ، نای و خلط مبتلایان جدا گردیده است. این باکتری در ترشحات آلوده مجاری تنفسی وجود داشته و توسط سرفه‌های مکرر بیماران سبب انتقال بیماری به افراد سالم می شوند. تب ، سرفه ، بی قراری ، احساس کسالت و سر درد و پنومونی از علائم مهم بیماری می باشد. از عوارض دیگر بیماری ، زکام ، گلوددرد ، کوفتگی ، گوش درد ، لرز ، حالت تهوع ، خارش با تحریک پوست ، تورم پرده جنب ، همچنین سندرمهائی مثل بیماریهای روانی ، مننژیت ، مننگوآنسفالیت ونیز کم‌خونی همولیتیک و در بعضی مواقع پریکاردیت و میوکاردیت نیز ممکن است در بیماران دیده شود. جهت ارائه بهترین روش برای جداسازی و تشخیص پزشکان بطور تصادفی نمونه‌برداری بعمل آمد. سپس نمونه‌های جمع آوری شده با روش باکتریولوژی در آزمایشگاه بخش میکروب شناسی دانشگاه پزشکی مورد بررسی قرار گرفت. مشخص گردید ، روش فیلتراسیون بدلیل آنکه در مدت کوتاه و بصورت دقیق و بدون آلودگی ثانویه سبب جداسازی و تشخیص مایکوپلاسما پنومونیه می شود به روش دیگر ارجحیت داشته و بعد از آن روش‭Subculture‬ برای این منظور توصیه می شود. از میان‭ ۲۶۸ ‬مریض پنومونیائی بستری تعداد‭ ۱۷ ‬مورد مثبت جدا گردید. به عبارت دیگر‭ ۶/۳ ‬درصد از کل بیماران نمونه‌برداری شده مایکوپلاسماپنومونیه آلوده بودند. آمار بدست آمده در این تحقیق با بعضی از آمارهای گزارش شده از کشورهای دیگر ‭ ۱۸)‬درصد -‭ ۲ ‬درصد‭(‬ نزدیک بوده و با برخی دیگر اختلاف دارد . امکان وجود عواملی از قبیل شرایط جغرافیائی ، تراکم جمعیت ، نژاد و غیره در اختلاف آماری موثر می باشند. با این وجود مشخص می شود در کشور ما نیزاین باکتری عامل تعداد زیادی از پنومونی های اولیه بوده و باید پزشکان در تشخیص و درمان پنومونیهای آتی‌پیک این عامل را در کنار عوامل دیگر مدنظر داشته باشند. بخصوص تشخیص قطعی مایکوپلاسما پنومونیه به کمک آزمایشگاه ضروری می باشد.
موضوع : ‭Mycoplasma Infections - diagnosis‬
موضوع : ‭Mycoplasma - isolation&purification‬
موضوع : ‭Pneumonia, Bacterial - microbiology‬
موضوع : ‭Phenumonia, Mycoplasma - epidemiology‬
توصیفگر : پنومونی مایکوپلاسمایی - اپیدمیولوژی‭Phenumonia, Mycoplasma - epidemiology‬
توصیفگر : پنومونی باکتریایی - میکروب شناسی‭Pneumonia, Bacterial - microbiology‬
توصیفگر : مایکوپلاسما - جداسازی و پالایش‭Mycoplasma - isolation&purification‬
توصیفگر : عفونتهای مایکوپلاسمایی - تشخیص‭Mycoplasma Infections - diagnosis‬
شناسه افزوده : اسدی، محمد حسین ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : یحیی همتی، محمد حسین اسدی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)