خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6361
شماره مدرک : ‭ط۴۵۴‬
سرشناسه : دهقان، محمد حسین، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی شیوع رتینوپاتی در بیماران دیابتیک تحت پوشش مرکز بهداشتی درمانی فیروز کوه در سال‭۱۳۸۱ ‬/ محمد حسین دهقان، نسرین رفعتی؛ همکاران طرح زهرا اربانی خواه، حامد ستاری، آرش انیسیان، احمد اسماعیل پور، شهرام صیادی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده‭ ؟ ‬(تهران، مرکز بهداشتی درمانی فیروزکوه‭(‬، ‭۱۳۸۱‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : سابقه و هدف : بیماران مبتلا به دیابت به مجموعه ای از عوارض بوده که از وخیم ترین آن عوارض چشمی است. از جمله‌عوارض وخیم چشمی دیابت می تان رتینوباتی دیابتی و ماکولوپاتی دیابتی اشاره کرد. با توجه به شیوع بالای رتینوپاتی دیابتی ، اهمیت آگاهی بیماران و پزشکان از چگونگی تشخیص و درمان به موقع این بیماری اشکار گردد. بنابراین ما ناگزیر به آموزش افراد معاینه و کنترل این بیماری هستیم تا جهت پیگیری مناسب و درمان صحیح آن اقدام لازم انجام پذیرد. مواد و روشها : این مطالعه به روش توصیفی است. کلیه بیمارانی که توس کشوری کنترل و پیشگیری دیابت مشخص شده بودند توسط یک چشم پزشک در شرایط یکسان مورد معاینه قرار گرفتند. دیدنهایی بیماران توسط‭E-chart‬ تعیین شده و پس از معاینه بااسلیت لامپ مردمک بیماران با استفاده از قطره میدریاسیل دیلا ته شده با استفاده از افتالموسکوپی غیرمستقیم و نیز‭ ۷۸ ‬شبکیه بیماران از نظر عوارض دیابت مورد بررسی قرار گرفت. یافته ها : از‭ ۲۶۸ ‬نفر که در طرح کشوری کنترل و پیگیری دیابت در شهرستان فیروزکوه شناسایی شده بودند شیوع‭ ۳ ‬به ابتلا دیابت را ناشن می دهد. با انجام آزمون‭chi.square‬ مشخص شد که نوع جنسیت احتمال بروز رتینوپاتی را افزایش نمی دهد. رابطه آماری معنی داری بین افزایش احتمال ابتلا به رتینوپاتی بین دوتیپ دیابت با آزمون‭chi.square‬ بدست نیامد. به طور کلی از‭ ۲۶۲ ‬چشم مورد معاینه‭ ۷۱ ‬بدون رتینوپاتی و‭ ۴۶ ‬چشم ۱۸)‭(‬‭mild NPDR‬ و‭ ۷ ‬چشم (۳‭(‬‭moderate NPDR‬ و‭ ۴ ‬چشم ‭۱/۵)‬‭(‬ مبتلاب‌ه‭severDPDR‬ بودند. نتیجه گیری و توصیه ها : درصد شیوع دیابت در جامعه پژوهش‭ ۳ ‬نشان دهنده شیوع پایین تر دیابت نسبت به مناطق روستایی نسبت به منابع شهری است . براساس نتایج بدست آمده دراین مطالعه جنسیت در بروز رتینوپاتی دخالتی ندارد در این طرح ارتباط مستقیم بین مدت زمان ابتلا به دیابت و بروز عوارض چشمی دیابت در این طرح تایید شده است. در صورت امکان طرحی مشابهی در دیگر مراکز اجرا گردد تا بتوان به درستی از شیوع دیابت و عوارض ناشی از آن در کشور اگاه شد و راه حلهای برای کاهش و کنترل این معضلات ارائه گردد.
موضوع : ‭Disease Out Breaks‬
موضوع : ‭Diabetic Retinopathy - prevention&control‬
موضوع : ‭Retinal Diseases - physiopathology‬
موضوع : ‭Blindness - diagnosis‬
موضوع : ‭Diabetisis - complications‬
توصیفگر : دیابت - عوارض‭Diabetisis - complications‬
توصیفگر : نابینایی - تشخیص‭Blindness - diagnosis‬
توصیفگر : بیماریهای شبکیه فیزیوپاتولوژی‭Retinal Diseases - physiopathology‬
توصیفگر : رتینوپاتی دیابتیک - پیشگیری و کنترل‭Diabetic Retinopathy - prevention&control‬
توصیفگر : شیوع بیماری‭Disease Out Breaks‬
شناسه افزوده : رفعتی، نسرین ، مجری طرح
شناسه افزوده : اربانی خواه، زهرا، همکار طرح
شناسه افزوده : ستاری، حامد، همکار طرح
شناسه افزوده : انیسیان، آرش ، همکار طرح
شناسه افزوده : اسماعیل پور، احمد، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)