خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6375
شماره مدرک : ‭ط۴۲۴‬
سرشناسه : مسجدی، محمد رضا، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی اچ. آی. وی‭(HIV) .‬ در بیماران مبتلا به سل در استانهای انتخابی کشور/ محمد رضا مسجدی؛ همکاران طرح سالک سالک، سهیلا خلیل زاده، حمید رضا جباری، فرید کیانی امین، کیومر▀ قاضی سعید، پونه دوکوهکی، غلامرضا حیدری، لیدا فدائی زاده
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (شهرستانهای تابعه تهران، آذربایجان (شرقی و غربی‭(‬، خوزستان، گیلان، کرمانشاه‭(‬، ‭۱۳۷۸‬.
يادداشت : روش تحقیق: تحلیلی‭Analytical study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : با توجه به آندمیک بودن کشور ما از نظر بیماری سل و گزارشات روز افزون مبنی بر شیوع عفونت‭HIV‬ در تمام نقاط دنیا ، وقوع بالای همزمانی و اثرات تشدید کننده این دو بیماری بر هم، این مطالعه تحقیقاتی به صورت بنیادی در کل کشور انجام شده است. این تحقیق به صورت آینده‌نگر بر روی‭ ۳۹۳ ‬بیمار مبتلا به سل ریوی اسمیر مثبت در‭ ۶ ‬استان تهران ، گیلان ، آذربایجان شرقی ، کرمانشاه ، آذربایجان غربی و خوزستان در طی سالهای‭ ۱۳۷۲ ‬لغایت‭ ۱۳۷۶ ‬صورت گرفته است. از مجموع‭ ۳۹۳ ‬بیمار‭ ۱۹۶ ‬مورد زن و‭ ۱۹۷ ‬مورد مرد بودند ، سن مبتلایان بین‭ ۱ ‬تا‭ ۸۲ ‬سال با میانگین‭ ۴۷/۵+-۱۷/۸ ‬بود. برای بررسی همزمانی عفونت‭HIV‬ ، همراه با سل ، تست سرولوژیک‭ELISA‬ در سازمان انتقال خون انجام شد که بجز دو مورد کلیه نمونه‌ها از نظر‭Anti-HIV‬ منفی بودند. گرچه با این میزان آمار و تعداد نمونه‌گیری نمی‌توان نتیجه‌گیری مطلق بدست آورد اما با پیدایش دو مورد‭HIV‬ مثبت از میان‭ ۳۹۳ ‬بیمار مبتلا به سل تحت بررسی ، شیوع‭HIV‬ در بین بیماران مسلول خلط مثبت‭ ۵۰۹ ‬درصد هزار برآورد می شود و با مقایسه آن با شیوع‭HIV‬ در جامعه که‭ ۱۱ ‬درصد هزار گزارش می شود (حدود‭ ۱۸۹۰ ‬در‭ ۶۰۰۰۰۰۰۰ ‬با ضریب تخمینی۳/۵ ‭(‬ ، احتمال خط نزدیک به‭ ۴۹/۷ ‬در جامعه بیماران مسلول را نشان می دهد. باتوجه به وضعیت رو به گسترش بیماری سل در جهان و با درنظر گرفتن زیاد شدن شیوع عفونت‭HIV‬ در اغلب کشورها ، این مطالعه می تواند نقطع شروعی برای اجرای مسئولیت های مراقبت‌های جدی‌تر در زمینه هر دو عارضه عفونی خطرناک باشد.
موضوع : ‭Serologic Tests‬
موضوع : ‭Serodiagnosis‬
موضوع : ‭Tuberculosis - complications‬
موضوع : ‭Tuberculosis - epidemiology‬
موضوع : ‭Tuberculosis - etiology‬
موضوع : ‭HIV - photogenecity‬
موضوع : ‭HIV Infections - complications‬
توصیفگر : عفونتهای اچ آی وی - عوارض‭HIV Infections - complications‬
توصیفگر : اچ آی وی - بیماریزایی‭HIV - photogenecity‬
توصیفگر : سل - علت شناسی‭Tuberculosis - etiology‬
توصیفگر : سل - اپیدمیولوژی‭Tuberculosis - epidemiology‬
توصیفگر : سل - عوارض‭Tuberculosis - complications‬
توصیفگر : تشخیص سرمی‭Serodiagnosis‬
توصیفگر : سرولوژی - استفاده تشخیصی‭Serologic Tests‬
شناسه افزوده : سالک، سالک ، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)