خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6378
شماره مدرک : ‭ط۵۱۷‬
سرشناسه : قطبی، فاطمه، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی بروز اسکار کلیوی و رابطه ریفلاکس ادراری با آن در کودکان مبتلا به عفونت کلیوی/ فاطمه قطبی؛ همکاران طرح ناصر ولایی، ویولت امیر جلالی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستانهای طالقانی و لبافی نژاد‭(‬، ‭۱۳۷۹‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی - تحلیلی‭Descriptive - Analytical‬
يادداشت : چاپی
چکیده : اسکار کلیه از عوارض پیلونفریت می باشد. مطالعات مختلف نشان داده است که بروز اسکار از عوارض شایع پیلونفریت حاد و مکرر می باشد. ریفلاکس ادراری در حضور عفونت ادراری از جمله مهمترین فاکتورهای ایجاد کننده اسکار می باشد ولی مطالعات نشان داده که حتی در افرادی که ریفلاکس ندارند میزان بروز اسکار بالا است. این مطالعه با هدف بررسی میزان بروز اسکار در کودکان مبتلا به پیلونفریت و رابطه ریفلاکس ادراری با بروز اسکار در کودکان مبتلا به پیلونفریت مراجعه کننده به بیمارستان‌های طالقانی و لبافی‌نژاد در طی دو سال (سالهای‭ ۱۳۷۷ ‬و۱۳۷۶ ‭(‬ انجام گرفت. مطالعه به روش توصیفی و تحلیلی از نوع‭cohort study‬ بود که با تکنیک مشاهده بر روی‭ ۵۳ ‬کودک ‭ ۱۰۶)‬کلیه‭(‬ دو ماهه تا‭ ۱۴ ‬ساله که با معیارهای عفونت ادراری (شامل درد فلانک - تب بالای‭ ۳۸/۵ ‬- تکرر و سوزش ادرار و کشت ادرار مثبت‭(‬ را داشتند انجام شد. کلیه کودکان تحت درمان آنتی بیوتیکی قرار گرفتند و تست اسکن‭c DMSA‬‭۹۹‬‭T‬ حداکثر در سه روز اول بستری و همچنین در پایان دوه درمان که حدودا روز دهم بستری بود‭VCUC‬ از تمام بیماران به عمل آمد. در این مرحله بیمارانی که اسکن‭DMSA‬ منفی و یا اسکار قبلی داشتند از مطالعه حذف شدند. ‭ ۶‬الی‭ ۹ ‬ماه بعد ، از کلیه نمونه‌ها مجددا اسکن‭DMSA‬ به عمل آمد و رابطه وجود یا عدم وجود ریفلاکس ادراری در عفونت اولیه با روز اسکار در طی این مدت بررسی شد. در تعداد‭ ۳۶ ‬کلیه (مربوط به‭ ۳۰ ‬کودک‭(‬ مورد مطالعه‭ ۲۶ ‬کلیه آن مربوط به‭ ۲۴ ‬دختر و‭ ۱۰ ‬کلیه بقیه مربوط به‭ ۶ ‬پسر بود که در تعداد‭ ۵ ‬نفر ‭ ۱۶/۷)‬درصد‭(‬ اسکار بروز نمود. (درصد‭۳/۵-۳۰ ‬‭.(C.I =‬ وجود ریفلاکس به میزان‭ ۷ ‬درصد یا حدود‭ ۱/۸ ‬برابر شانس اسکار را افزایش داده بود که آمار دقیق فیشر نشان داد که این نقش به لحاظ آماری معنی‌دار نیست همچنین در سنین پائین اسکار بیشتر مشاهده شد. یافته‌ها نشان داد که شانس بروز اسکار بدنبال عفونت ادراری بالاست و هر چه سن پائین‌تر باشد شانس بروز اسکار بالاتر است. بعلاوه وجود ریفلاکس ادراری نقش چندانی در بروز اسکار ندارد.
موضوع : ‭Kidney Diseases - child‬
موضوع : ‭Cicatrix - etiology‬
موضوع : ‭Vesico - Ureteral Reflux - complications‬
موضوع : ‭Nephritis‬
موضوع : ‭Vesico - Ureteral Reflux - diagnosis‬
موضوع : ‭Vesico - Ureteral Reflux - child‬
موضوع : ‭Urinary Tract Infections - prevention&control‬
موضوع : ‭Urinary Tract Infections - child‬
موضوع : ‭Urinary Tract Infections - complications‬
موضوع : ‭Pyelonephritis - complications‬
موضوع : ‭Pyelonephritis - child‬
توصیفگر : التهابت لگنچه کلیه - کودک‭Pyelonephritis - child‬
توصیفگر : التهابت لگنچه کلیه - عوارض‭Pyelonephritis - complications‬
توصیفگر : عفونتهای مجرای ادرار - عوارض‭Urinary Tract Infections - complications‬
توصیفگر : عفونتهای مجرای ادرار - کودک‭Urinary Tract Infections - child‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)