خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6380
شماره مدرک : ‭ط۳۳۶‬
سرشناسه : بهنیا، حسین، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی مقایسه‌ای تطابق نسجی هیدروکسی آپاتیت‭B‬ و‭Allotropat - 50‬ در استخوان فک خرگوش/ حسین بهنیا، فریبرز افرامیان فرناد؛ همکاران طرح استپان الکسانیان، مریم جمشیدیان تهرانی، محمود شاهرخی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی (تهران، بیمارستان آیت الله طالقانی‭(‬، ‭۱۳۷۸‬.
يادداشت : روش تحقیق: تجربی‭Experimental‬
يادداشت : چاپی
چکیده : استفاده از هیدروکسی آپاتیت در بسیاری از درمانهای جراحی دهان و فک و صورت و علاوه بر آن در ترمیم ضایعات استخوانی سایر نواحی بدن رایج می باشد، با اینحال با توجه به کمبود و گرانی این ماده در ایران امکان استفاده از آن بسیار محدود شده است. در این تحقیق گرانولهای هیدروکسی آپاتیت‭Allotropat-50‬ که ازنظر تطابق نسجی‭(Biocompatibility)‬ یک ماده ثابت شده است با گرانولهای هیدروکسی آپاتیت‭B‬ که امکان ساخت آن در ایران وجود دارد ، مورد مقایسه قرار گرفته‌اند. در این تحقیق گرانولهای هیدروکسی آپاتیت در داخل دو سمت استخوان فک‭ ۸ ‬خرگوش قرار داده شد. گرانولها در لبه تحتانی ناحیه‭body‬ مندیبل در حفراتی به قطر‭ ۲-۳ ‬میلیمتر و به همین عمق به مدت‭ ۳ ‬ماه ایمپلنت شد و حفرات خالی نیز به عنوان کنترل تعبیه گردید پس از این مدت ناحیه ایمپلنتاسیون‭resect‬ شد وتحت مطالعات هیستولوژیک قرار گرفت. براساس نتایج در هیچ یک از موارد رآکسیون التهابی دیده نشد و میزان تحلیل در استخوان اطراف حفره خالی و نیز ایمپلنتها و همینطور میزان نفوذ نسج فیبریلار در داخل ایمپلنتها در گروههای مورد بررسی اختلاف معنی‌داری را نشان ندادند. نسج فیبریلار در اطراف همه نمونه‌ها شامل ایمپلنتها و حفره خالی تقریبا به یک اندازه تشکیل شد و در مورد میزان تشکیل استخوان در اطراف حفره خالی و ایمپلنتها نیز اختلاف معنی‌داری بین سه گروه مورد بررسی مشاهده نشد ولی از آنجا که اختلاف بین قطعه‭HA-B‬ و حفره خالی هر چند معنی‌دار نبود ولی از اختلاف بین میزان استخوان تشکیل شده در اطراف قطعه‭Allotropat-50‬ و حفره خالی بیشتر بود و نیز در نظر گرفتن سایر قرائن و مدارک می توان بطور غیرمستقیم چنین استنباط کرد که وضعیت استخوان‌سازی در حضور‭HA-B‬ مناسبتر است. در مجموع چنین نتیجه گرفته شد که‭HA-B‬ دارای خاصیت‭Biocompatibility‬ خوبی بوده و در این بررسی خاصیت‭Boneconduction‬ مشابه نمونه ثابت شده خارجی‭(Allotropat-50)‬ داشته است.
موضوع : ‭Maxilla Facial Abnormalities - surgery‬
موضوع : ‭Dental Implants‬
موضوع : ‭Mandible - surgery‬
موضوع : ‭Jaw - surgery‬
موضوع : ‭Hydroxy Apatities‬
موضوع : ‭Durapatite‬
توصیفگر : دوراپاتیت‭Durapatite‬
توصیفگر : هیدروکسی آپاتیت‭Hydroxy Apatities‬
توصیفگر : فک - جراحی‭Jaw - surgery‬
توصیفگر : فک پایین - جراحی‭Mandible - surgery‬
توصیفگر : ایمپلنتهای دندانی‭Dental Implants‬
توصیفگر : ‭Maxilla Facial Abnormalities - surgery‬
شناسه افزوده : افرامیان فرناد، فریبرز ، مجری طرح
شناسه افزوده : الکسانیان، استپان ، همکار طرح
شناسه افزوده : جمشیدیان تهرانی، مریم ، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)