خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6383
شماره مدرک : ‭ط۱۵۶‬
سرشناسه : جوادی، محمد علی، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی اتیولوژی زخم باکتریائی قرنیه و مقایسه تاثیر قطره سیپروفلوکساسین با روش متداول در درمان آن در مراجعین به بیمارستان شهید لبافی نژاد در سالهای‭۱۳۷۵-۷۶ ‬/ محمد علی جوادی، فرید کریمیان؛ همکاران طرح محمود بابائی، نصرت دباغ عالی نسب، مریم جمشیدیان تهرانی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، مرکز تحقیقات چشم (تهران، بیمارستان شهید لبافی نژاد‭(‬، ‭۱۳۷۷‬.
يادداشت : روش تحقیق: کارآزمایی بالینی‭Clinical trials‬
يادداشت : چاپی
چکیده : زخم قرنیه از عوامل شایع کاهش بینائی در کشورهای در حال توسعه می باشد که از نظر عوامل مستعد کننده و خطر شیوع سنی ، عوامل مختلف باکتریال ایجاد کننده این بیماری براساس جامعه مورد بررسی متفاوت می باشد. هدف از انجام این تحقیق تعیین عوامل باکتریائی اتیولوژیک زخم قرنیه و هم مقایسه تاثیر قطره سیپروفلوکساسین‭ ۰/۳ ‬درصد درمقابل درمان استاندارد (سفازولین و جنتامایسین تقویت شده‭(‬ در درمان زخم باکتریائی قرنیه است. در بخش نخست این تحقیق که به صورت آینده‌نگر و توصیفی‭(descriptive)‬ انجام پذیرفت ، تمام بیماران که برای آنان تشخیص زخم باکتریائی قرنیه داده شده و به بخش چشم بیمارستان شهید دکتر لبافی نژاد در فاصله بین فروردین ماه‭ ۱۳۷۵ ‬لغایت اسفندماه‭ ۱۳۷۶ ‬مراجعه کردند ، در بخش چشم بستری شدند. تعداد کل بیماران‭ ۷۸ ‬نفر بود ولی از این تعداد‭ ۶۷ ‬چشم از‭ ۶۷ ‬بیمار (تمام موارد یکطرفه‭(‬ که در معاینه پی‌گیری نهائی حاضر بودند در ارزیابی آماری دخالت داده شدند. از این تعداد‭ ۴۰ ‬بیمار ‭ ۶۷)‬درصد‭(‬ مرد بودند. سن بیماران از‭ ۶-۸۶ ‬سال ۴۹/۴+-۲۳)‭(‬ بود. زمان متوسط شروع بیماری تا آغاز درمان در این بیمارن‭ ۱۱/۵+-۱۳/۳ ‬روز بود. کلیه بیماران از نظر عوامل مستعد کننده و خطر برای ایجاد زخم قرنیه بررسی شدند. پس از تشخیص احتمالی زخم باکتریائی قرنیه و اخذ اسمیر مستقیم و کشت‌های مورد لزوم از قسمت فعال زخم بوسیله اسپاچولای پلاتینی کیمورا‭(Kimura)‬ تحت درمان قرار می گرفتند. نتایج اسمیر و کشت برای کلیه بیماران اخذ و در فرم اطلاعاتی وارد می‌شد، در بخش دوم تحقیق که بصورت تجربی انجام گرفت بیماران بصورت اتفاقی در دو گروه درمانی سیپروفلوکساسین موضعی‭ ۰/۳ ‬درصد (گروه تجربی‭(‬ و درمان استاندارد جنتامایسین و سفازولین تقویت شده همراه با تزریق زیر ملتحمه (گروه کنترل‭(‬ وارد می شدند. دو گروه از نظر سن و جنس بیماران ، سابقه مصرف دارو ، عمق و اندازه زخم ، زمان شروع بیماری تا آغاز درمان همگن‭(match)‬ شده سپس از نظر روز عوارض درد ، سوزش ، قرمزی چشم ، میزان کاهش دید و احساس جسم خارجی و طول زمان درجه‌بندی و سپس دو گروه با آزمون آماری مقایسه شدند.
موضوع : ‭Corneal Ulcer - microbiology‬
موضوع : ‭Eye Infection, Bacterial - diagnosis‬
موضوع : ‭Corneal Ulcer - epidemiology‬
موضوع : ‭Cefazolin - therapeutic use‬
موضوع : ‭Gentamicins - therapeutic use‬
موضوع : ‭Corneal Ulcer - etiology‬
موضوع : ‭Ciprofloxacin - therapeutic use‬
موضوع : ‭Corneal Ulcer - therapy‬
موضوع : ‭Keratitis - etiology‬
موضوع : ‭Eye Infection, Bacterial - drug therapy‬
موضوع : ‭Wound Infection - therapy‬
توصیفگر : عفونت زخم - درمان‭Wound Infection - therapy‬
توصیفگر : عفونت باکتریایی - دارو درمانی‭Eye Infection, Bacterial - drug therapy‬
توصیفگر : التهاب قرنیه - علت شناسی‭Keratitis - etiology‬
توصیفگر : زخم قرنیه - درمان‭Corneal Ulcer - therapy‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)