خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6387
شماره مدرک : ‭ط۱۴۳‬
سرشناسه : رادافشار، محمد حسین، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی اثر تحریک الکتریکی اعصاب از طریق پوست بر بی دردی از قبل ایجاد شده و کاهش درد بعد از اعمال جراحی تحتانی شکم در بیمارستانهای وابسته به دانشگاه شهید بهشتی/ محمد حسین رادافشار؛ همکار طرح سهیل ولی نژاد؛ مشاور طرح اذن الله آذرگشب
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستانهای وابسته به دانشگاه‭(‬، ‭۱۳۷۹‬.
يادداشت : روش تحقیق: کارآزمایی بالینی‭Clinical trials‬
يادداشت : چاپی
چکیده : تسکین درد پس از اعمال جراحی راههای مختلفی دارد و همواره پزشکان جهت پیدا کردن موثرترین و کم خطرترین راه کوشیده‌اند. داروهای مخدر یک جزء لایتجزا در اغلب روشهای معمول می باشند که عوارض متعددی از جمله دپرسیون تنفسی ، کاهش سطح هوشیاری ، ارتواستاتیک هیپوتانسیون ، خارش و غیره دارند ، لذا در این تحقیق میزان تاثیر‭TENS‬ درکاهش درد بعد از اعمال جراحی قسمت تحتانی شکم و توانایی آن در ایجاد بی‌دردی از قبل ایجاد شده بررسی شده است چرا که استفاده از‭TENS‬ یک روش بی‌خطر برای تمام بیماران بوده و بدون عوارض جانبی ومقرون به صرفه می باشد. براساس اطلاعات موجود و تحقیقات انجام شده مشخص شده که مکانیسم کاهش درد توسط‭TENS‬ با فرضیه‭(Gate Control)‬ یا کنترل دریچه‌ای قابل توجیه می باشد.‭۱)‬و۲‭.(‬ در این مطالعه تعداد‭ ۹۰ ‬بیمار مراجعه کنننده به بیمارستان‌های دانشگاه شهید بهشتی که کاندید اعمال جراحی در قسمت تحتانی شکم بودند با روش‭Randomized matched controled clinical trial‬ و بصورت‭sinle blind‬ مورد بررسی قرار گرفتند. بیماران به صورت راندوم در سه گروه‭ ۳۰ ‬نفره قرار گرفتند. گروه آزمایشی یک که دستگاه‭TENS‬ بصورت روشن شب قبل ازعمل ونیز بلافاصله بعد از عمل جراحی بکار رفته بود. گروه آزمایشی دو که دستگاه‭TENS‬ تنها پس از عمل و بصورت روشن بکار رفته بود. گروه شاهد یا‭Placebo-TENS‬ که دستگاه‭TENS‬ بصورت غیرفعال ، شب قبل بلافاصله بعد از عمل بکار رفته بود. درد بیماران در ساعات اول و چهارم و هیجدهم پس از عمل با روش‭(visual analo pain score) vaps‬ مورد بررسی قرار گرفت. پیش درمانی دارویی‭(premedication)‬ در تمام بیماران یکسان بوده و روش بیهوشی و داروهای مصرفی در تمام بیماران یکسان بوده ، همچین دستگاه‭TENS‬ مورد استفاده در تمام بیماران یکسان بوده و با روش مشابه بکار می رفت. پس از تجزیه و تحلیل‌آماری مشخص شد که در هر سه مرحله بررسی درد اختلاف آماری معنی‌داری بین گروه آزمایشی یک و دو جود نداشته است و همچنین هیچگونه عارضه‌ای در استفاده از‭TENS‬ وجود نداشت. این مطالعه نشان داد که استفاده از‭TENS‬ یک روش مناسب و موثر جهت کاهش دردهای پس از عمل می باشد و همچین اختلاف بی‌دردی در گروههای آزمایی‭ ۱ ‬و‭ ۲‬با گروه شاهد نشاندهنده این نکته است که بی‌دردی حاصله از‭TENS‬ بخاطر اثرات‭Placebo‬ استفاده از آن نمی باشد و از طرفی عدم وجود اختلاف آماری معنی‌دار بین گروه آزمایشی‭۱ ‬و‭ ۲‬با یکدیگر نشان می دهد که احتمالا تاثیر‭TENS‬ بیشتر از طریق تئوری‭Gate Control‬ است تا از طریق مکانیسمهای شیمیایی مانند آزاد شدن اندورفین‌ها (انکفالین‌ها ، بتااندورفین‌ها، دینورفین‌ها‭(‬ یا افزایش سطح ماده‭p‬ یا‭۵ ‬- هیدروکس تریپتامین. اندورفین‌ها همچنین یک اثر مهاری در شاخ خلفی نخاع اعمال کرده و عملکرد راههای تعدیل کننده مهارینزولی را شدت می بخشند. ‭ ۱۷)‬و‭ ۱ ‬و۳۳ ‭(‬ همچنین اختلاف آماری معنی‌داری از نظر سن و جنس و فراوانی نوع مدل در بین گروهها وجود نداشته است.
موضوع : ‭Anesthesia And Analgesia‬
موضوع : ‭Nociceptors‬
موضوع : ‭Abdoman - surgery‬
موضوع : ‭Pain, Postoperative - therapy‬
موضوع : ‭Tracscutaneous Electric Nerve Stimulation‬
توصیفگر : تحریک الکتریکی عصب از راه پوست‭Tracscutaneous Electric Nerve Stimulation‬
توصیفگر : درد بعد از عمل جراحی - درمان‭Pain, Postoperative - therapy‬
توصیفگر : شکم - جراحی‭Abdoman - surgery‬
توصیفگر : گیرنده های درد‭Nociceptors‬
توصیفگر : بیحسی و بیدردی‭Anesthesia And Analgesia‬
شناسه افزوده : ولی نژاد، سهیلا، همکار طرح
شناسه افزوده : آذرگشب، اذن الله ، مشاور طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : محمد حسین رادافشارمشاور طرح اذن الله آذرگشب
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)