خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6397
شماره مدرک : ‭ط۴۰۳‬
سرشناسه : اسفندیاری، نوید، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی رابطه عفونت کلامیدیایی با نازایی لوله‌ای/ نوید اسفندیاری، لطیف گچکار؛ همکار طرح کورش حمزه ای
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستان آبان، بیمارستان لقمان حکیم‭(‬، ‭۱۳۷۹‬.
يادداشت : روش تحقیق: تحلیلی‭Analytical study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : عامل لوله‌ای یکی از علل اصلی ایجاد نازایی در زنان می باشد. علت اصلی ایجاد آسیب لوله‌ها بدلیل روندهای التهابی ناشی از عفونت میکروارگانیسم‌هاست که کلامیدیاتراکوماتیس در این مورد بیشترین نقش را دارد. برای تشخیص عفونت کلامیدیایی بهترین روش جدا کردن کلامیدیا از کشت سلولی است ولی بدلیل مشکلات موجود ، انجام این روش فقط محدود به مطالعات تحقیقاتی می شود. بنابراین روشهای ایمونولوژیک برای ردیابی آنتی‌بادیهای ضدکلامیدیاتراکوماتیس می تواند جایگزین مناسبی برای کشت سلول باشد. امروزه برای تشخیص آسیب لوله‌ها از دو روش لاپاروسکوپی و‭HSG‬ استفاده می شود. لاپاروسکوپی اگر چه در تشخیص اختلال لوله‌ها بهترین روش می باشد ولی پرهزینه‌ترین و تهاجمی ترین روش نیز هست‭HSG .‬ نیز با داشتن موارد زیاد مثبت کاذب و نیز مواردی از منفی کاذب و نامطلوب بودن بیماری بیماران گاهی دردناک نیز می باشد. در این تحقیق به بررسی قدرت روش ایمونولوژیک‭ELISA‬ در تشخیص عفونت کلامیدیایی و نهایتا تشخیص نازایی با عامل لوله پرداختیم. برای این منظور تعداد‭ ۶۵ ‬زن نازای مراجعه کننده به مرکز پزشکی صارم ، بیمارستان آبان و بیمارسان لقمان در سال‭ ۱۳۷۷ ‬بطور غیراحتمالی و آماده در دسترس انتخاب شدند. لاپاروسکوپی تشخیصی در این بیماران نشان داد که‭ ۳۵ ‬نفر آنها نتیجه غیرطبیعی و‭ ۳۰ ‬نفر نتیجه طبیعی داشتند. کلیشه‌هایHSG‭ ۵۱ ‬نفر از بیماران نیز از پرونده‌های آنها استخراج و مورد بررسی قرار گرفت ، نمونه سرم بیماران به کمک تکنیک‭ELISA‬ به دو روش کیفی و کمی برای تعیین‭IgG‬ ،‭IgM‬ و‭IgA‬ اختصاصی ضدکلامیدیا تراکوماتیس آزمایش شد. پس از انجام آنالیزهای آماری (آزمون همبستگی پیرسون ، تعیین حساسیت ، اختصاصیت ،‭PPV‬ ،‭NPV‬ و کارایی‭(‬ مشخص شد که نقش‭IgG‬ اختصاصی بر علیه کلامیدیا تراکوماتیس در تشخیص نازایی با عامل لوله‌ای بیشتر از‭IgM‬ و‭IgA‬ می باشد حساسیت ، اختصاصیت ،‭PPV‬ ،‭NPV‬ و کارایی‭IgG‬ اختصاصی بر علیه کلامیدیاتراکوماتیس‭u/ml)‬‭۱۰۰ ‬‭(>=‬ به ترتیب ،‭ ۳۱/۴ ‬درصد ،‭ ۶۶/۷ ‬درصد ،‭ ۵۲/۳ ‬درصد و‭ ۴۵/۴ ‬درصد و‭ ۴۷/۷ ‬درصد تعیین شد. حساسیت ، اختصاصیت ،‭PPV‬ ،‭NPV‬ و کارایی‭IgG‬ اختصاصی بر علیه کلامیدیاتراکوماتیس‭u/ml)‬‭۲۰۰ ‬‭(>=‬ نیز به ترتیب‭ ۲۲/۸ ‬درصد ،‭ ۹۳/۳ ‬درصد ،‭ ۸۰ ‬درصد ،‭ ۵۰/۹ ‬درصد و‭ ۵۵/۳ ‬درصد بدست آمد. در مجموع از یافته‌های بدست آمده معلوم می گردد ، با افزایش تیتر‭IgG‬ اختصاصی برعلیه کلامیدیا تراکوماتیس ، اختصاصیت و‭PPV‬ آن برای تشخیص نازایی با عامل لوله‌ای نیز افزایش می‌یابد.
موضوع : ‭Immunogloblins‬
موضوع : ‭Laparoscopy‬
موضوع : ‭Fallopian Tube Diseases - diagnosis‬
موضوع : ‭Enzyme - linked immunosorbent Assay‬
موضوع : ‭Infertility, Female - immunology‬
موضوع : ‭Chlamydia Infections - immunology‬
موضوع : ‭Chlamydia Infections - complications‬
موضوع : ‭Chlamydia Infections - diagnosis‬
توصیفگر : عفونتهای کلامیدیایی - تشخیص‭Chlamydia Infections - diagnosis‬
توصیفگر : عفونتهای کلامیدیایی - عوارض‭Chlamydia Infections - complications‬
توصیفگر : عفونتهای کلامیدیایی - ایمنی شناسی‭Chlamydia Infections - immunology‬
توصیفگر : ناباروری در زنان - ایمنی شناسی‭Infertility, Female - immunology‬
توصیفگر : ‭Enzyme - linked immunosorbent Assay‬
توصیفگر : بیماریهای لوله رحم - تشخیص‭Fallopian Tube Diseases - diagnosis‬
توصیفگر : لاپاراسکوپی‭Laparoscopy‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)