خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6406
شماره مدرک : ‭ط۹۸‬
سرشناسه : ایمان زاده، فرید، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی اپیدمیولوژی حوادث در کودکان کمتر از‭ ۶ ‬سال تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی در سال‭۱۳۷۷ ‬/ فرید ایمان زاده، احمد رضا فرسار؛ همکاران طرح ناهید رستمی، زینت کمالی، سعید مهرپرور
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، شمیرانات، ورامین، فیروزکوه‭(‬، ‭۱۳۷۸‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : حوادث شایعترین علل قابل پیشگیری موربیدیتی و مورتالیتی در کودکان است و در حال حاضر‭ ۴۰ ‬درصد علت مرگ و میر کودکان‭ ۱-۴ ‬ساله را حوادث تشکیل می دهد. با توجه به اینکه هنوز اپیدمیولوژی سوانح و علل ایجاد کننده آن در کشور ما بررسی نشده است این تحقیق با هدف تعیین شیوع حوادث و علل ایجاد کننده آن در کودکان کمتر از‭ ۶ ‬سال تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال‭ ۱۳۷۷ ‬انجام گرفت مطالعه به روش توصیفی بر روی‭ ۷۲۰ ‬کودک که به روش نمونه‌گیری تصادفی ساده از روی پرونده‌های فعال موجود در شبکه بهداشتی انتخاب شده بودند انجام شد. رابطین بهداشتی به درب منازل مراجعه کرده و سوالات فرم اطلاعاتی را که شامل خصوصیات کودکان ، وضعیت محل سکونت از نظر رعایت استاندارد وسائل و دسترسی کودکان به عوامل خطرساز و نهایتا بروز حادثه ، نوع آن و نوع درمان از والدین پرسیده و ثبت کردند.‭ ۵۹/۶ ‬درصد کودکان دچار حادثه شده بودند که در‭ ۲۳/۵ ‬درصد نمونه‌های حادثه دیده ، حادثه بیشتر از یکبار تکرار شده بود. پسرها با‭ ۵۴ ‬درصد ، کودکان در سنین‭ ۲۴-۴۸ ‬ماه بر‭ ۳۵/۲ ‬درصد بیشترین درصد حادثه را به خود اختصاص دادند. بیشترین محل حادثه ، اتاق با‭ ۵۴/۸ ‬درصد و در ساعات‭ ۸-۱۲ ‬صبح با‭ ۳۳/۳ ‬درصد و در منازل با متراژ‭ ۴۰-۸۰ ‬متر با‭ ۴۱/۸ ‬درصد شیوع دیده شد. بیشترین نوع حادثه به ترتیب سقوط‭ ۱۹/۹ ‬درصد ، کوفتگی‭ ۱۷/۲ ‬درصد ، بریدگی و خراشیدگی‭ ۱۷ ‬درصد و سوختگی‭ ۱۳/۸ ‬درصد بود. از بین عوامل خطر ساز نوع مسکن (آپارتمانی و یا ویلائی‭.(‬ وجود نرده اطراف پله ، بالکن یا پشت بام در منزل و نرده محافظ آن‌ها ، استخر و حوض ، درپوش روی پریز برق دریچه یا گودال ، محل پخت غذا ، دسترسی کودک به مواد سوختی و نفت ، شیرآبگرمکن ، مواد پاک کننده و ضدعفونی کننده ، وسائل آتش زا ، دارو ، سماور و اجاق گاز ، چاقو و قیچی ، وسائل مکانیک و برق و محل بازی کودک ، پنج عامل : پله ، ارتفاع کمتر از‭ ۲۰ ‬سانتی‌متر پله ، عدم وجود نرده محافظ و ارتفاع بیشتر از‭ ۱ ‬متر پنجره و متراژ بیش از‭ ۱۲۰ ‬متر در کودکان حادثه دیده بیشتر از حادثه ندیده بود. (به ترتیب۰/۰۱ ‭p <‬ ،‭۰/۰۰۳ ‬‭p <‬ ،‭۰/۰۵ ‬‭p <‬ ،‭۰/۰۰۰۱ ‬‭p <‬ و‭۰/۰۰۴ ‬‭.(p <‬ ‭ ۳/۱‬درصد نمونه‌ها به دلیل حادثه در بیمارستان بستری شده بودند و یک کودک نیز فوت کرده بود نتایج نشاندهنده شیوع بیشتر حوادث در کشور ما در مقایسه با سایر کشورها است لذا برنامه‌های آموزشی به والدین ، استاندارد نمودن محیط زندگی و ایجاد مکان مناسب برای بازی کودکان توصیه می شود.
موضوع : ‭Mortality - child‬
موضوع : ‭Wounds And Injuries‬
موضوع : ‭Accidents - child‬
موضوع : ‭Accidents - epidemiology‬
توصیفگر : حوادث - اپیدمیولوژی‭Accidents - epidemiology‬
توصیفگر : حوادث - کودکان‭Accidents - child‬
توصیفگر : زخم ها و آسیب ها‭Wounds And Injuries‬
توصیفگر : مرگ و میر - کودکان‭Mortality - child‬
شناسه افزوده : فرسار، احمد رضا، مجری طرح
شناسه افزوده : کمالی، زینت ، همکار طرح
شناسه افزوده : مهرپرور، سعید، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : فرید ایمان زاده، احمد رضا فرسار
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)