خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6407
شماره مدرک : ‭ط۴۳۵‬
سرشناسه : گودرزی، حسین، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی شیوع باکتریهای مشابه استرپتوکک مقاوم به وانکومایسین در بیماران مبتلا به باکتریمی در بیمارستانهای امام حسین، بو علی، امام خمینی و شریعتی در سال‭۱۳۷۸ - ۱۳۷۹ ‬./ حسین گودرزی؛ همکار اصلی فاطمه فلاح
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستانهای امام حسین، بوعلی، امام خمینی‭(‬، ‭۱۳۷۹‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : امروزه وانکومایسین بعنوان یک داروی برجسته و شاخص در عفونتهای گرم مثبت ، بخصوص در درمان انواع عفونتهای استرپتوکوکی شناخته شده است ولی متاسفانه بعلت تجویز بی رویه این دارو ، تدریجا میزان مقاومت به آن افزایش یافته است ، لذا شناسایی باکتریهای مقاوم به وانکومایسین کاملا ضروری بنظر می رسد. ‭ ۳۶۴‬بیمار بستری در بیمارستانهای امام حسین ، بوعلی ، امام خمینی و شریعتی که مبتلا به باکتریمی شده بودند ، مورد یک مطالعه‭ ۶ ‬ماهه (از اواخر آذر ماه‭ ۷۸ ‬لغایت اواخر خرداد ماه۷۹ ‭(‬ به منظور بررسی شیوع کوکسی‌های گرم مثبت کاتالاز منفی مقام به وانکومایسین قرار گرفتند. از این گروه‭ ۱۰۰ ‬نفر که کوکسی گرم مثبت و کاتالاز منفی ، بایل آسکولین و نمک طعام‭ ۶/۵ ‬درصد مثبت بودند وارد مطالعه شدند.‭ ۵۶ ‬نفر از این افراد مذکر و‭ ۴۴ ‬نفر مونث بودند. حداقل سن این افراد‭ ۸ ‬سال و حداکثر سن این افراد‭ ۷۶ ‬سال بود. بر روی نمونه خون افراد آزمایشات‭MIC, Disk diffusion, Agar dilution‬ انجام گردید و در پایان یازده صدم موارد بررسی شده ، کوکسی‌های گرم مثبت ، کاتالاز منفی مقاوم به وانکومایسین بودند. از این‭ ۱۱ ‬نفر ،‭ ۱۰ ‬نفر انتروکک فکالیس و‭ ۱ ‬نفر انتروکک فسیوم داشتند. ضمنا هیچ مورد لکونستوک و پدیوکوکوس جدا نگردید.‭ ۸۹ ‬نفر نیز انتروککهای حساس به وانکومایسین داشتند. تمام‭ ۱۱ ‬مورد مقاوم به وانکومایسین حداقل‭ ۱۶ ‬روز در بیمارستان بستری بوده و همگی وانکومایسین دریافت می نمودند. با توجه به شیوع قابل توجه یازده صدم موارد مقاوم به وانکومایسین ، و با توجه به این موضوع که در صورت ایجاد چنین مقاومتی ، داروی مناسبی جهت جایگزینی وجود ندارد. لذا می بایستی به معیارهای مصرف وانکومایسین کاملا توجه نموده و به نتایج آنتی بیوگرام قبل از درمانهای معمول ، دقت بیشتری مبذول نمود.
موضوع : ‭Vancomycin Resistance - microbiology‬
موضوع : ‭Streptococcal Infections - blood‬
موضوع : ‭Streptococcal Infections - immunology‬
موضوع : ‭Streptococcal Infections - microbiology‬
موضوع : ‭Vancomycin Resistance - immunology‬
موضوع : ‭Vancomycin - adverse effects‬
توصیفگر : ‭Vancomycin - adverse effects‬
توصیفگر : ‭Vancomycin Resistance - immunology‬
توصیفگر : عفونتهای استرپتوکوکی - میکروب شناسی‭Streptococcal Infections - microbiology‬
توصیفگر : عفونتهای استرپتوکوکی - ایمنی شناسی‭Streptococcal Infections - immunology‬
توصیفگر : عفونتهای استرپتوکوکی - خون‭Streptococcal Infections - blood‬
توصیفگر : ‭Vancomycin Resistance - microbiology‬
شناسه افزوده : فلاح، فاطمه ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)