خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6415
شماره مدرک : ‭ط۵۵۲‬
سرشناسه : خواجوی، مهدی، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی رابطه تعداد‭Mast cells‬ آدنوئید با اوتیت مدیا توام با افیوژن/ مهدی خواجوی؛ همکاران طرح محمد رخشان، عباداله فلاحی، زینت کمالی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی (تهران، بیمارستان لقمان حکیم‭(‬ ، ‭۱۳۷۷‬.
يادداشت : روش تحقیق: تحلیلی‭Analytical study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : بررسی رابطه تعداد ماست سلهای آدنوئید با اوتیت مدیا توام با افیوژن‭.(OME)‬ اوتیت مدیا توام با افیوژن‭(OME)‬ به تجمع مایع و التهاب در گوش میانی ، در پشت پرده سالم (بودن وجود درد یا قرمزی در پرده گوش‭(‬ گفته می شود. برطبق گزارشات موجود‭ ۸۵ ‬درصد کودکان حداقل یکبار دچار اوتیت مدیا می شوند که‭ ۰ ‬درصد آنها به‭OME‬ پایدار تبدیل می شود. یکی از ریسک فاکتورهایی که مطرح شده افزایش ماست سلهای آدنوئید در هیپروتروفی آدنوئید است که با ترشح مدیاتورهای التهابی قوی از جمله هیستامین باعث شروع و نیز باقیماندن یک واکنش التهابی و تجمع مایع در گوش میانی می شوند. ولی هنوز برداشتن آدنوئید بمنظور درمان‭OME‬ پایدار مورد اختلاف نظر می باشد این مطالعه با هدف تعیین رابطه بین تعداد ماست سلهای آدنوئید با اوتیت مدیا توام با افیوژن در کودکان مراجعه کننده به بخش‭ENT‬ بیمارستان لقمان در سال‭ ۱۳۷۵-۷۶ ‬انجام گرفت. این مطالعه به روش تحلیلی و از نوع‭case-control‬ بر روی‭ ۳۰ ‬کودک مبتلا به هیپروتروفی آدنوئید همراه با‭OME‬ و‭ ۳۰ ‬کودک مبتلا به هیپروتوفی آدنوئید بدون‭OME‬ که هیچکدام از آنها آلرژی ، اختلال سیستم ایمنی و یا مصرف داروهای وقفه دهنده سیستم ایمنی نداشتند انجام گرفت در هر دو گروه آدنوئید کتومی انجام شد و در گروه مورد‭VT‬ در پرده گوش گذاشته شد. نسوج آدنوئید تمامی کودکان به آزمایشگاه پاتولوژی ارسال و پس از رنگ آمیزی با‭Astrs Blue‬ تعدا ماست سلهای آدنوئید شمارش گردید نتایج هر گروه به‌آزمونهای‭t-test‬ و‭X2‬ مقایسه گردید. از‭ ۶۰ ‬کودک مورد بررسی‭ ۱۸ ‬پسر و‭ ۱۲ ‬دختر در گروه مورد با متوسط سن ۶+-۲/۹)‭(‬ و‭ ۱۴ ‬پسر و‭ ۱۶ ‬دختر در گروه شاهد با متوسط سن ‭۵/۳+-۱/۵)‬‭(‬ بررسی شدند و متوسط تعداد ماست سلهای آدنوئید در گروه مورد‭ ۵/۸+-۳/۱ ‬و گروه شاهد‭ ۴/۵+-۲/۳ ‬بود و آزمون‭t-test‬ نشان داد اختلافی از نظر آماری بین دو گروه وجود ندارد. با توجه به تفاوت نتایج مطالعات انجام شده در این زمینه پیشنهاد می شود میزان فعالیت و علل فعال شدن ماست سلهای آدنوئید در ترشح مدیاتورها بررسی گردد.
موضوع : ‭Hypertrophy - diagnosis‬
موضوع : ‭Adenoids - diagnosis‬
موضوع : ‭Mast Cells - immunology‬
موضوع : ‭Otitis Media With Effusion - immunology‬
توصیفگر : اوتیت میانی همراه با ترشحات - ایمنی شناسی‭Otitis Media With Effusion - immunology‬
توصیفگر : ماست سل - ایمنی شناسی‭Mast Cells - immunology‬
توصیفگر : آرنوئیدها - تشخیص‭Adenoids - diagnosis‬
توصیفگر : هیپرتروفی - تشخیص‭Hypertrophy - diagnosis‬
شناسه افزوده : رخشان، محمد، همکار طرح
شناسه افزوده : فلاحی، عباداله ، همکار طرح
شناسه افزوده : کمالی، زینت ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : مهدی خواجوی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)