خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6419
شماره مدرک : ‭ط۴۳۹‬
سرشناسه : خواجوی، مهدی، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی اثر یک دوزسفالوتین وریدی در پیشگیری از عفونت در اعمال جراحی تمیز سر و گردن/ مهدی خواجوی، مهدی حبیبی؛ همکار طرح زینب کمالی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی ( تهران، بیمارستان لقمان حکیم‭(‬، ‭۱۳۷۷‬.
يادداشت : روش تحقیق: تجربی‭Experimental‬
يادداشت : چاپی
چکیده : یکی از روش‌های بسیار موثر در کنترل و کاهش میزان عفونت بعد از اعمال جراحی استفاده از آنتی‌بیوتیک پیشگیرانه بوده است. این طرز تفکر موجب شده که در انتخاب نوع آنتی‌بیوتیک و مدت زمان استفاده از آن ، روشهای متنوع و متعددی وجود داشته باشد که میزان تاثیر آنها در اعمال جراحی مختلف متغیر است. حتی در زمینه اعمال جراحی تمیز و از آن جمله اعمال جراحی تمیز سر و گردن نیز روش واحدی برای به کارگیری آنتی‌بیوتیک پیشگیرانه وجود ندارد. بررسیهای مختلف نشان می دهد که استفاده بی رویه و نابجای آنتی‌بیوتیکها خود معضل دیگری است که هزینه و عوارض زیادی را بر بیمار تحمیل می کند. لذا این مطالعه با هدف بررسی تاثیر یک دوز سفالوتین وریدی در پیشگیری از عفونت در اعمال جراحی تمیز سر و گردن در بیمارستان لقمان حکیم در سال‭ ۱۳۵۷-۷۶ ‬صورت گرفت. این تحقیق به روش تجربی و از نوع ‭Sequential Randomized Match Control Double Blind Trial‬ بر روی‭ ۱۲۴ ‬بیمار انجام شد. بیماران ابتدا در درمانگاه توسط دستیار گوش و حلق و بینی معاینه شده و شرح حال کامل در فرم اطلاعاتی ثبت گردید. براساس تشخیص اولیه ، بیمارانی که هیچگونه بیماری زمینه‌ای و یا عفونت حاد نداشته و کاندیدای عمل جراحی تمیز سر و گردن بودند ، برحسب مراجعه و سن ، جنس و نوع عمل به صورت تصادفی و به نسبت مساوی بعد ازمشابه سازی در دو گروه تجربی و شاهد قرار گرفتند. در گروه تجربی‭ ۴۵ ‬مرد و‭ ۱۷ ‬زن با سن متوسط‭ ۳۵/۵+-۱۶/۲ ‬سال و در گروه شاهد‭ ۳۹ ‬مرد و‭ ۲۳ ‬زن با سن متوسط‭ ۳۸/۹+-۱۶/۸ ‬سال بررسی شدند. کلیه شرایط عمل و بیهوشی برای هر دو گروه یکسان بوده و اعمال جراحی توسط متخصص‭ENT‬ انجام شد. به گروه تجربی قبل از القاء بیهوشی بیک دوز سفالوتین وریدی به میزانmg/kg‭ ۲۵‬تزریق گردید و پس از آن به مدت یک هفته هر‭ ۶ ‬ساعت دارونما تزریق شد و به گروه شاه نیز به مدت یک هفته بعد از عمل جراحی هر‭ ۶ ‬ساعت به میزان‭mg/kg/day‬‭ ۵۰‬سفالوتین وریدی تزریق شد. بیماران روزانه توسط رزیدنت گوش و حلق و بینی از نظر تعویض پانسمان ، بررسی موضع عمل و وجود یا فقدان علائم عفونت ویزیت گردیدند. بعد از پایان یک هفته بیماران ترخیص و در طی‭ ۲ ‬هفته آینده ، هر هفته یکبار ویزیت‌های شدند. در ویزیت‌های به عمل آمده در صورت وجود ترشح از موضع عمل از ترشحات نمونه‌برداری جهت کشت و آنتی‌بیوتیک لازم برای بیمار شروع شد. اطلاعات بدست آمده در فرمهای مربوطه ثبت گردیده و متغیرهای عفونت ، سن و وضعیت اجتماعی ارزیابی شده و با تستهای‭X2‬ و‭t-test‬ آزمون گردیدند.
موضوع : ‭Infection - drug therapy‬
موضوع : ‭Cross Infection - hospital‬
موضوع : ‭Antibiotics - prevention and control‬
موضوع : ‭Cephalothin - administration&dosage‬
موضوع : ‭Infection - prevention and control‬
موضوع : ‭Surgery, Otorhinolaryngology‬
توصیفگر : جراحی گوش و حلق و بینی‭Surgery, Otorhinolaryngology‬
توصیفگر : عفونت - پیشگیری و کنترل‭Infection - prevention and control‬
توصیفگر : سفالوتین - چگونگی و مقدار مصرف‭Cephalothin - administration&dosage‬
توصیفگر : آنتی بیوتیکها - پیشگیری و کنترل‭Antibiotics - prevention and control‬
توصیفگر : انتشار عفونت - بیمارستان‭Cross Infection - hospital‬
توصیفگر : عفونت - دارو درمانی‭Infection - drug therapy‬
شناسه افزوده : حبیبی، مهدی ، مجری طرح
شناسه افزوده : کمالی، زینت ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)