خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6427
شماره مدرک : ‭ط۵۳۰‬
سرشناسه : ریاض داوودی، پرویز، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : شیوع و وقوع عادت مکیدن انگشت و اثرات ناشی از آن در کودکان‭ ۶ ‬ساله تهران/ پرویز ریاض داوودی، عزت الله جلالیان
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی ( تهران، مدارس آمادگی شهر‭(‬، ‭۱۳۶۸‬.
يادداشت : روش تحقیق: ؟
يادداشت : چاپی
چکیده : اکلوژن تحت تاثیر الگوهای ژنتیک بوجود می آید و توسط فاکتورهای محیطی شکل می گیرد یکی از فاکتورهای محیطی که تاثیر به سزایی در ایجاد ناهنجاریهای دندانی - فکی دارد فشارهای غیرطبیعی "عادات مضر" از جمله عادت مکیدن انگشت می باشد این عادت اگر بعد از سنین‭ ۴-۳ ‬سالگی ادامه یابد می تواند مال اکلوژن را سبب شود. اگر چه شواهدی وجود دارد دال براینکه این عادت از قرن چهاردهم با ما بوده ولی با این وصف والدین که نگران این مسئله هستند توصیه‌های متضادی را در این رابطه دریافت می دارند با توجه به اهمیت عادت مکیدن انگشت در کودکان شناخت عوامل موثر در بوجود آمدن این عادت و شیوع و اثرات ناشی از آن برای دندانپزشکان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و داندانپزشک می تواند با دید وسیعتری با اینگونه موارد برخورد نموده و با درمان صحیح و به موقع از ایجاد مال کلوژن در کودک جلوگیری نماید. برای رسیدن به این هدف طرحی تهیه گردید که برمبنای آن‭ ۴۰۵ ‬کودک در دو زمینه معاینات کلینیکی و‭case history‬ مورد بررسی قرار گرفتند انتخاب نمونه‌ها بصورت اتفاقی از میان کوکان‭ ۶ ‬ساله در سطح مدارس آمادگی تهران که‭ ۲۰۴ ‬کودک در منطقه‭ ۳ ‬آموزش و پرورش (شمال شهر‭(‬ و‭ ۲۰۱ ‬کودک از منطقه‭ ۱۲ ‬آموزش و پرورش (جنوب شهر‭(‬ می باشد. در این مطالعه فاکتورهای زیر مورد بررسی قرار گرفت: نوع اکلوژن کودک ، اتیولوژی عادت ، میزان شیوع عادت ، چگونگی عادت (در چه زمان ، چه مدتی ، با چه شدت ، نحوه قرار گرفتن انگشت در دهان ،‭passive‬ یا‭active‬ بودن عمل مکیدن‭(‬ ، نوع مال کلوژن بوجود آمده ، چگونگی درمان و علاقمندی کودک به ترک عادت. از نتایج حاصل از این مطالعه مشخص گردید که عوامل اقتصادی تاثیر زیادی در بوجود آمدن عادت مکیدن انگشت ندارد و حوادث مهم خانوادگی و تشنجات داخل خانواده عامل مهم در بروز این عادت می باشد و میزان شیوع این عادت‭ ۴۰/۷ ‬درصد است و شایع‌ترین مال اکلوژن ایجاد شده‭overjert‬ و بعد‭open bite‬ می باشد البته در مقالات مورد مطالعه مال اکلوژن‭open bite‬ را شایع‌ترین ناشی از عادت مکیدن انگشت ذکر شده است. و نیز این مطالعه نشان داد که احتمال وقوع مال اکلوژن ناشی از این عادت در کودکانی که اکلوژن‭class II‬ دارند بیشتر می باشد.
موضوع : ‭Finger Sucking - epidemiology‬
موضوع : ‭Finger Sucking - complications‬
موضوع : ‭Finger Sucking - prevention and control‬
موضوع : ‭Habits - adverse effects‬
موضوع : ‭Finger Sucking - adverse effects‬
موضوع : ‭Malocclussion - etiology‬
توصیفگر : قرارگرفتن نادرست دندان - علت شناسی‭Malocclussion - etiology‬
توصیفگر : مکیدن انگشت - عوارض جانبی‭Finger Sucking - adverse effects‬
توصیفگر : عادتها - عوارض جانبی‭Habits - adverse effects‬
توصیفگر : مکیدن انگشت - پیشگیری و کنترل‭Finger Sucking - prevention and control‬
توصیفگر : مکیدن انگشت - عوارض‭Finger Sucking - complications‬
توصیفگر : مکیدن انگشت - اپیدمیولوژی‭Finger Sucking - epidemiology‬
شناسه افزوده : جلالیان، عزت الله ، مجری طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)