خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6431
شماره مدرک : ‭ط۲۱‬
سرشناسه : امیر علی اکبری، صدیقه، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی شیوع پره اکلامپسی واکلامپسی وعوامل مرتبط با آن در خانمهای مراجعه کننده به بیمارستان‌های آموزشی شهر تهران - سال‭۱۳۷۹ ‬/ صدیقه امیر علی اکبری، ماهرخ دولتیان؛ همکاران طرح ناصر ولایی، شیرین جلالی نیا
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی ( تهران، بیمارستانهای آموزشی‭(‬، ‭۱۳۸۱‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : سابقه و هدف: باتوجه به شیوع پره اکلامپسی و اکلامپسی و عوارض شناخته شده آن و گزارشات متفاوتی که در مورد شیوع این دو عارضه و بویژه تناقضاتی که درمورد عوامل مرتبط با بروز آن گزارش شده است و به منظور تعیین شیوع پره اکلامپسی و اکلامپسی و عوامل مرتبط ، این تحقیق روی خانمهای مراجعه کننده به بیمارستانهای آموزشی شهر تهران در سال‭ ۱۳۷۹ ‬انجام گرفت. مواد و روشها: برای تعیین شیوه پره‌اکلامپسی و اکلامپسی تحقیق به روش توصیفی به روش نمونه‌گیری تصادفی روی تعداد‭ ۴۸۵۶ ‬نمونه انجام گرفت. خانمهایی که فشار خون‭ ۱۴۰ ‬روی نود و یا افزایش فشار خون سیستولی به میزان‭ ۳۰ ‬میلی‌متر جیوه و دیاستولی به میزان‭ ۱۵ ‬میلی‌متر جیوه و دارای ادم ژنرالیزه به ویژه در دستها و صورت و یا دارای پروتئین ادرار بیش از‭ ۳۰۰ ‬میلی‌گرم و یا بیشتر در ادرار‭ ۲۴ ‬ساعته و یا دفع ادرار بیش از‭ ۱۰۰ ‬میلی‌گرم در دسی لیتر یا بیشتر در دو نمونه ادرای به فاصله‭ ۶ ‬ساعت داشته‌اند ، به عنوان پره اکلامپسی محسوب گردیدند و در صورتیکه علائم فوق را به همراه بروز تشنج داشته ، اکلامپسی تلقی شدند. شیوع پره‌اکلامپسی و اکلامپسی در نمونه‌ها تعیین و فاصله اطمینانی آن با احتمال‭ ۹۵ ‬درصد در جامعه تعیین گردید. در مرحله دوم تحقیق به منظور تعیین نقش عوامل مرتبط با بروز پره‌اکلامپسی و اکلامپسی (با هم دیده شد‭(‬ تحقیق به روش مورد - شاهدی‭(Case-Control)‬ انجام گرفت. نمونه مورد مبتلایان به پره‌اکلامپسی و اکلامپسی بودند که به شرح فوق تعیین شده گروه شاهد نمونه‌هایی بودند که اولا مبتلا به پره‌اکلامپسی و اکلامپسی نبوده و ثانیا در همان مرکز و همزمان مراجعه و نیز به لحاظ سن و سطح سواد ، شغل و محل سکونت (شهر و روستا‭(‬ ، مصرف سیگار با حداقل یک بیمار مبتلا به پره‌اکلامپسی و اکلامپسی مشابه بودند ، انتخاب شدند. برای هر نمونه مورد‭ ۲ ‬تا‭ ۳ ‬شاهد واجد شرایط فوق تعیین شدند. وضعیت اقتصادی ، نسبت فامیلی با همسر ، گروه خونی ، سابقه فشار خون بالا ، سابقه پره اکلامپسی و اکلامپسی در خانواده درجه اول ، حاملگی اول و سابقه ابتلاء به پره‌اکلامپسی و اکلامپسی و نیز عوامل‭BMI‬ ، وضعیت مراقبت پره‌ناتال ، ویار شدید ، فاصله بارداری ، روش جلوگیری و گروه خون و‭Rh‬ با بروز پره‌اکلامپسی و اکلامپسی تعیین و برحسب مورد ، مورد قضاوت آماری قرار گرفت.
موضوع : ‭Risk Factors‬
موضوع : ‭Pregnancy Complications - diagnosis‬
موضوع : ‭Symtoms Of Diseases‬
موضوع : ‭Eclampsia - epidemiology‬
موضوع : ‭Pre - Eclampsia - epidemiology‬
موضوع : ‭Eclampsia - blood‬
موضوع : ‭Eclampsia - urine‬
موضوع : ‭Pre - Eclampsia - blood‬
موضوع : ‭Pre - Eclampsia - urine‬
توصیفگر : پره اکلامپسی - ادرار‭Pre - Eclampsia - urine‬
توصیفگر : پره اکلامپسی - خون‭Pre - Eclampsia - blood‬
توصیفگر : اکلامپسی - ادرار‭Eclampsia - urine‬
توصیفگر : اکلامپسی - خون‭Eclampsia - blood‬
توصیفگر : پره اکلامپسی - اپیدمیولوژی‭Pre - Eclampsia - epidemiology‬
توصیفگر : اکلامپسی - اپیدمیولوژی‭Eclampsia - epidemiology‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)