خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6436
شماره مدرک : ‭ط۳۱۳‬
سرشناسه : ستاری، ماندانا، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی رابطه قابلیت تحریک کموتاکسی بزاق با نقص کموتاکسی نوتروفیل‌ها در مبتلایان به پریودنتیت با پیشرفت سریع/ ماندانا ستاری؛ همکار اصلی زهرا یادگاری، همکاران طرح بابک فرخی، لاله نیک فرجام،امیر مسعود طاهری؛ مشاور طرح محمد باقر موزه
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی ( تهران، دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی و دندانپزشکی دانشگاه تهران‭(‬، ‭۱۳۸۰‬.
يادداشت : روش تحقیق: تحلیلی‭Analitical‬
يادداشت : چاپی
چکیده : بیماریهای پریودنتال ازجمله ، پریودنیت با پیشرفت سریع یکی از علل شایع از دست رفتن دندانه در افراد بالغ به حساب می آیند. در پاتوژنز این بیماری ، علاوه برنقش میکروارگانیسمها به نقص عملکرد نوتروفیلها بخصوص به نقص کموتاکسی اشاره شده است. از سوی دیگر ، بزاق در دفاع محیط دهان علیه میکروارگانیسمها نقش مهمی دارد از جمله اثر تحریکی آن بر کموتاکسی نوترویلها اشاره شده است. براین اساس تحقیق حاضر با هدف بررسی کموتاکسی نوتروفیلهای خون محیطی بیماران‭RPP‬ و اثر براق این بیماران بر حرکت نوتروفیلهای سالم طراحی گردید. برای نیل بدین مقصود تعداد‭ ۳۰ ‬بیمار‭RPP‬ ‭ ۷۰)‬درصد زن و‭ ۳۰ ‬درصد مرد با میانگین سنی‭ ۲۳/۳+-۷/۱۴ ‬سال‭(‬ مشتمل بر:‭ ۱۲‬بیمار‭LJP‬ (‭ ۸۳/۳۳)‬درصد زن و‭ ۱۶/۶۷ ‬درصد مرد با میانگین سنی‭ ۲۱/۲۵+-۳/۱۱ ‬سال‭(‬ ،‭ ۷ ‬بیمار مبتلا به‭GJP‬ ‭ ۵۷/۱۴)‬درصد زن و‭ ۴۲/۸۶ ‬مرد با میانگین سنی‭ ۲۵/۲۸+-۴/۰۳ ‬سال‭(‬ ،‭ ۸ ‬بیمار مبتلا به‭RAP‬ ‭ ۵۰)‬درصد زن و‭ ۵۰ ‬درصد مرد با میانگین سنی‭ ۳۰/۵+-۲/۵۱ ‬سال‭(‬ و‭ ۳ ‬بیمار مبتلا به‭PPP‬ ‭ ۳۳/۳۳)‬درصد زن و‭ ۶۶/۶۷ ‬درصد مرد با میانگین سنی‭ ۷/۶۶+-۱/۵۳ ‬سال‭(‬ و همچنین‭ ۱۰ ‬فرد شاهد سالم ‭ ۵۰)‬درصد زن و‭ ۵۰ ‬درصد مرد با میانگین سنی‭ ۲۹/۷+-۴/۱ ‬سال‭(‬ از نظر کموتاکسی نوتروفیلهای خون محیطی و اثر بزاق آنها روی نوتروفیلهای سالم مورد بررسی قرار گرفتند. در این تحقیق آزمایش کموتاکسی با روش‭Leading Front‬ و با استفاده از فیلتر‭ ۳ ‬میکرومتر و سرم فعال شده با‭LPS‬ ، بعنوان عامل کموتاکتیک ، انجام گردید با مقایسه گروههای مورد مطالعه به کمک آزمونهای‭Kruskal wallis , ANOVA‬ و‭Mann Whitney U‬ مشخص گردید که حرکت تصادفی در گروه بیمار بطور معنی‌داری کمتر از گروه شاهد می باشد ۰/۰۰۰)‭(p‬ کموتاکسی نوتروفیلهای خون محیطی فقط در مورد گروه‭PPP‬ کمتر از گروه شاهد بوده ‭۰/۰۲۸)‬‭(p =‬ و در سایر موارد ، تفاوت معنی‌داری با گروه شاهد نداشت. کموتاکسی مطلق در مورد گروه‭LJP‬ بیشتر از شاهد بود ‭۰/۰۰۹)‬‭.(p=‬ در مورد اثر بزاق روی حرکت نوتروفیل سالم مشخص گردید که بین گروههای مختلف تفاوت آماری معنی‌دار وجود داشته ‭۰/۰۰۲)‬‭(p=‬ و بزاق افراد‭LJP‬ و‭PPP‬ به ترتیب بیشترین و کمترین اثر تحریکی را داشته‌اند. براساس یافته‌های این تحقیق معلوم می شود که صرفنظر از افراد‭PPP‬ ، در بیماران ایرنی ، در مبتلایان به پریودنتیت با پیشرفت سریع ، به نقص کموتاکسی نوتروفیلها برخورد نمی شود. بنابراین می توان تصور نمود که در دفاع علیه پریودنتیت با پیشرفت سریع ، نقص کموتاکسی نوتروفیلها مطرح نمی‌باشد. همچنین معلوم گردید که بزاق غده بزاقی زیرفکی در این بیماران ، صرفنظر از‭PPP‬ ، دارای اثر تحریکی بر روی حرکت نوتروفیلها می باشد که برای مشخص شدن عوامل تحریکی موجود در آن ، نیاز به انجام تحقیقات بیشتر است.
موضوع : ‭Neutrophil Activation‬
موضوع : ‭Inter Leukin - 8‬
موضوع : ‭Chemotactic Factors - diagnostic use‬
موضوع : ‭Chemotactic Factors, Eosinophil‬
موضوع : ‭Chemotaxis‬
موضوع : ‭Periodontal Disease - microbiology‬
توصیفگر : بیماریهای پریودنتال - میکروب شناسی‭Periodontal Disease - microbiology‬
توصیفگر : کمو تاکسی‭Chemotaxis‬
توصیفگر : ‭Chemotactic Factors, Eosinophil‬
توصیفگر : عوامل کموتاکتیک - استفاده تشخیصی‭Chemotactic Factors - diagnostic use‬
توصیفگر : ‭Inter Leukin - 8‬
توصیفگر : ‭Neutrophil Activation‬
شناسه افزوده : یادگاری، زهرا، همکار طرح
شناسه افزوده : فرخی، بابک ، همکار طرح
شناسه افزوده : نیک فرجام، لاله ، همکار طرح
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)