خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6443
شماره مدرک : ‭ط۳۰۱‬
سرشناسه : طوماریان، لیدا، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی توزیع تنش در اسکلت‭Craniofacial‬ متعاقب اعمال نیروهای ارتوپدیک‭Head gear‬ توسط آنالیز اجزاء محدود‭(FEM)‬/ لیدا طوماریان، آتوسا اصغری؛ همکاران طرح بهمن طوطیایی، زینت کمالی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده دندانپزشکی ( تهران، دانشکده دندانپزشکی‭(‬، --‭۱۳‬.
يادداشت : روش تحقیق: تجربی‭Experimental‬
يادداشت : چاپی
چکیده : ممانعت از رشد ماگزیلا با کاربرد نیروهای خارج دهانی (توسط هدگیر‭(‬ از روشهای معمول و رایج پیشگیری و درمانی است. درمان ارتوپدیک هدگیر سالهاست که در بیماران درحال رشدی که اختلالات اسکلتی در اثر ماگزیلای بزرگ یا جلو قرا گرفته دارند ، مورد استفاده قرار می گیرد. جهت درمان ، یعنی تصحیح رابط بین ماگزیلا و مندیبل ، درک پاسخهای‭Craniofacial‬ به نیروهای ارتوپدیک هدگیر بسیار حائز اهمیت است. این تحقیق با هدف بررسی توزیع تنش در اسکلت‭Cranio Facial‬ متعاقب اعمال نیروی ارتوپدیک هدگیر با تکنیک آنالیز اجزاء محدود‭(FEM)‬ در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال‭ ۱۳۷۸-۷۹ ‬انجام گرفت. یک مدل کامپیوتری سه بعدی از کمپلکس کرانیوفاسیال به کمک تصاویر‭C.T‬ از جمجمه خشک شده یک انسان جوان ، در مرکز تحقیقات و تکنولوژی نوین "متکن" تهیه شد. پس از تکیل مدل هندسی جمجمه و هدگیر ، شرایط مرزی مدل ، تعریف و تعیین شد. سپس نیروی یک کیلوگرم ‭ ۵۰۰)‬گرم در هر طرف‭(‬ طی دو مرحله (با زاویهpull‭ ۳۰ ‬درجه روبه بالا و با زاویه‭pull‬ موازی پلن اکلوزال‭(‬ برمدل هندسی کمپلکس کرانیوفاسیال اعمال شد. نتایج: نیرو در محل اعمال (مولرهای اول دائمی ماگزیلا‭(‬ بیشترین تنش را ایجاد می کند که اثر اولیه آن با ایجاد حداکثر تنش‌های‭Compressive‬ در قسمت تحتانی درزمیدپالاتال ونیز ایجاد تنش‌های‭Tensile‬ در نواحی فوقانی این درز و درزهای اتصال دهنده ماگزیلا به استخوانهای مجاور ، مشاهده می شود. در نواحی دورتراز این درزهای اصلی ، به سمت سقف کاسه سر‭(Cranial Vault)‬ و نیز به سمت دزهای سطحی ترمثل اینترنازال ، از میزان تنش‌ها کاسته می شود. بیشترین ناحیه تجمع تنش‌ها ، پس از محل اعمال نیرو (ناحیه مولراول ماگزیلا‭(‬ ، در ناحیه انسیزیودرزمیدپالاتال و نیز در سگمنت میانی درزلاکریموماگزیلاری (ناحیه کف اربیت‭(‬ مشاهده شد. نتایج مذکر ، علاوه بر مطابقت با بسیاری از مطالعات سفالومتریک ، هیستولوژیک و کلینیکی انجام شده در مورد کاربرد هدگیر ، پیش‌بینی تغییرات بوجد آمده در کلینیک را امکان پذیر ساخته و شناخت مناسبی از نحوه عملکرد این تکنیک درمانی را فراهم می سازد.
موضوع : ‭Facial Bones - abnormalities‬
موضوع : ‭Maxilla - anatomy and histology‬
موضوع : ‭Maxilla - abnormalities‬
موضوع : ‭Malocclusion - therapy‬
موضوع : ‭Extraoral Traction Appliances - therapeutic use‬
موضوع : ‭Musculosketal Abnormalities - therapy‬
موضوع : ‭Orthopedic Procedures - pathology‬
موضوع : ‭Craniofacial Abnormalities - prevention and control‬
موضوع : ‭Craniofacial Abnormalities - therapy‬
توصیفگر : ناهنجاریهای صورتی - جمجمه‌ای - درمان‭Craniofacial Abnormalities - therapy‬
توصیفگر : ناهنجاریهای صورتی - جمجمه‌ای - پیشگیری و کنترل‭Craniofacial Abnormalities - prevention and control‬
توصیفگر : ‭Orthopedic Procedures - pathology‬
توصیفگر : ناهنجاریهای عضلانی استخوانی - درمان‭Musculosketal Abnormalities - therapy‬
توصیفگر : ‭Extraoral Traction Appliances - therapeutic use‬
توصیفگر : روی هم قرارگرفتن نادرست دندانها - درمان‭Malocclusion - therapy‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)