خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6450
شماره مدرک : ‭ط۱۶۷‬
سرشناسه : جعفری نسب، محمد رضا، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی شیوع استفاده و میزان آگاهی از لنزهای تماسی در دختران دبیرستانهای تهران در سال‭۱۳۷۹ ‬/ محمد رضا جعفری نسب، کتایون جعفری؛ همکار طرح فرشید سیادت
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دنشکده پزشکی ( تهران، دبیرستانهای دخترانه‭(‬، ‭۱۳۷۹-۱۳۸۰‬.
يادداشت : روش تحقیق: ؟
يادداشت : چاپی
چکیده : افزایش میزان استفاده از انواع لنزهای تماسی در دهه گذشته با افزایش بروز عوارض آن همراه بود و در بین این عوارض ، کراتیت میکروبیال به این علت که می تواند منجر به کوری شود بسیار حائز اهمیت می باشد ، همچنین چون این نوع نابینائی قابل پیشگیری است ، برای سیستم بهداشتی واجد اهمیت می باشد. در کشورما نیز استفاده از لنزهای تماسی در سال‌های اخیر گسترش یافته ، و مشکل دیگری در کنار آن شکل گرفته و آن استفاده از لنزهای رنگی صرفا زیبایی‭(Custom design)‬ در بین دختران نوجوان و جوان و حتی پسرها می باشد ، که اغلب این افرد ساده‌ترین روش‌های نگهداری و مراقبت از لنز و چشم خود را نمی دانند. هدف از مطالعه اخیر تعیین شیوع استفاده از انواع لنزهای تماسی ، به خصوص لنزهای صرفا زیبایی و تعیین میزان آگاهی دانش‌آموزان از نحوه استفاده لنز ، نحوه مراقبت بهداشتی لنز ، و ظرف لنز و عوارض لنزهای تماسی می باشد. نمونه مورد بررسی شامل‭ ۱۶۶۴ ‬دانش آموز دختر بود که به صورت تصادفی و چند مرحله‌ی از تمام دبیرستان‌های دولتی و غیر انتفاقی مناطق‭ ۱۹ ‬گانه انتخاب شده بودند. و اطلاعات به دست آمده از طریق پر کردن پرسشنامه توسط افراد مورد مطالعه بود. نتایج به دست آمده به شرح زیر می باشد. شیوع استفاده از انواع لنزهای تماسی در دبیرستان های دختران تهران‭ ۱۶/۵ ‬درصد میباشد ، که حدود‭ ۸۲ ‬درصد مصرف کنندگان فقط از لنزهای صرفا زیبایی (به علت تفنن‭(‬ ،‭ ۹/۸ ‬درصد به علت عیوب انکساری ،‭ ۴/۳ ‬درصد سایر علل درمانی و‭ ۴/۳ ‬درصد سایر علل درمانی و‭ ۴/۳ ‬درصد از هردو نوع لنزهای انکساری (به علت عیوب انکاسری‭(‬ و لنزهای صرفا زیبایی تواما استفاده می کنند. ‭ ۳۶‬درصد مصرف کننگان لنز قبل از سنین دبیرستان از لنز استفاده می کنند. استفاده از لنز در مدارس غیرانتفاعی بیشتر بوده و با۰/۰۰۰۱ ‭p <‬ اختلاف معنی‌دار آماری داشت. ‭ ۵۰‬درصد مصرف کنندگان لنز حداقل یک بار لنز فرد دیگری را روی چشم خود امتحان کرده بودند ، که در گروه مصرف کنندگان لنزهای صرفا زیبایی بیشتر بوده و ب‭۰/۰۰۴ ‬‭PV =‬ معنی دار بوده است.
موضوع : ‭Eye Injuries - female‬
موضوع : ‭Eye Infections - epidemiology‬
موضوع : ‭Keratitis - prevention and control‬
موضوع : ‭Contact Lenses - statistic and numerical data‬
موضوع : ‭Contact Lenses - adverse effects‬
توصیفگر : عدسیهای تماسی - عوارض جانبی‭Contact Lenses - adverse effects‬
توصیفگر : عدسیهای تماسی - داده های آماری و عددی‭Contact Lenses - statistic and numerical data‬
توصیفگر : التهاب قرنیه - پیشگیری و کنترل‭Keratitis - prevention and control‬
توصیفگر : عفونتهای چشم - اپیدمیولوژی‭Eye Infections - epidemiology‬
توصیفگر : آسیبهای چشم - زن‭Eye Injuries - female‬
شناسه افزوده : جعفری، کتایون ، مجری طرح
شناسه افزوده : سیادت، فرشید، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : محمد رضا جعفری نسب، کتایون جعفری
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)