خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6457
شماره مدرک : ‭ط۱۸۴‬
سرشناسه : جرجانی، معصومه، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی آماری مقالات به چاپ رسیده در مجلات وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مجلات خارجی توسط اعضای هیئت علمی علوم پزشکی شهید بهشتی‭۱۳۷۵-۱۳۷۹ ‬/ معصومه جرجانی؛ همکاران طرح لیلا هادی پورجهرمی، ابراهیم سعادتجو، رابعه حاجبی
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی ( تهران، معاونت پژوهشی دانشگاه‭(‬، --‭۱۳‬.
يادداشت : روش تحقیق: توصیفی‭Descriptive study‬
يادداشت : چاپی
چکیده : در عصر حاضر یکی از شاخصهای پیشرفت و توسعه ملتها ، میزان گستره حضور آنها در عرصه پژوهش و سهم آنها در تولید دانش و فناوری است ، که بدون شک متضمن حصول توسعه پایدار خواهد بود. به منظور برنامه‌ریزی مناسب برای افزایش مشارکت پژوهشگران ایرانی در تولید مقالات منتشر شده و مشکلات و عوامل محدوده کننده در رابطه با انتشار مقالات را شناسایی نمود. مطالعه حاضر یک مطالعه توصیفی - مقطعی می باشد که جهت بررسی آماری تعداد مقالات چاپ شده در مجلات داخلی وخارجی توسط اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام گرفته است. اطلاعات مقالات داخلی مربوط به مجله‌های پژوهش در پزشکی ، پژوهنده ، مجله دندانپزشکی ، مجله بیماریهای غدد درون‌ریز و متابولیسم و مجله بیماریهای عفونی و گرمسیری (سالهای۱۳۷۵-۷۹ ‭(‬ می باشد و اطلاعات مقالات خارجی از بانکهای اطلاعاتی‭IPA,FSTA,MEDLINE,EMBASE,Biological Abstract :‬ استخراج شده است. نتایج بدست آمده ، به شرح زیر می باشد: تعدا کل مقالات چاپ شده در مجلات داخلی توسط اعضای هیئت علمی دانشگاه‭ ۵۰۲ ‬مقاله و در مجلات خارجی‭ ۱۰۰ ‬مقاله می باشد. بیشترین مقاله چاپ شده در مجله خارجی مربوط به سال‭ ۲۰۰۰ ‬میلادی می باشد و اعضای هیئت علمی با رتبه دانشیاری بیشترین مقاله را داشتند. اگر چه بیشترین تعداد مقاله مربوط به دانشکده پزشکی می باشد ، اما بیشترین سرانه (تعداد مقاله به ازای تعداد اعضای هیئت علمی‭(‬ مربوط به دانشکده داروسازی ‭ ۷۲/۴۱)‬درصد‭(‬ است. با تعیین فراوانی نویسندگان اول تا پنجم مقالات داخلی یا خارجی که عضو هیئت علمی دانشگاه می باشند مشخص شد که در ، مقالات فارسی تعداد نویسندگان اول عضو هیئت علمی‭ ۲۷۵ ‬نفر است ، در این میان‭ ۷۰/۱۸ ‬درصد آنان مرد می باشند. در ضمن‭ ۵۲/۷ ‬درصد از مقالات مربوط به استادیاران بوده است. در این میان گرچه دانشکده پزشکی با‭ ۵۹/۲ ‬درصد بیشترین تعداد مقاله را داراست ، اما بیشترین سرانه مقاله مربوط به اعضای هیئت علمی دانشکده داروسازی ‭ ۴۸/۲۷)‬درصد‭(‬ بوده درحالیکه سرانه دانشکده پزشکی‭ ۲۸/۶۴ ‬درصد می باشد. بیشترین تعداد مقاله داخلی در سال‭ ۱۳۷۷ ‬با‭ ۲۵/۸۹ ‬درصد به چاپ رسیده است که‭ ۷۷/۸۱ ‬درصد از این مقالات مربوط به علوم بالینی و‭ ۲۲/۱۸ ‬درصد مربوط به علوم پایه است. رشته‌های دندانپزشکی با‭ ۴۶ ‬مقاله ، جراحی با‭ ۳۲ ‬مقاله وعلوم داروئی و داروسازی با‭ ۱۷ ‬مقاله به ترتیب بیشترین تعداد مقاله چاپ شده در مجلات داخلی را دارا بودند.‭ ۴۶/۶۱ ‬درصد مقالات داخلی چاپ شده در مجله پژوهنده انتشار یافته‌اند. نسبت تعداد نویسندگان دارای مقاله در مجلات داخلی به مجلات خارجی‭ ۲۷۵/۸۲ ‬=‭ ۳/۳۵ ‬می باشد ، ولی تعداد مقالات چاپ شده در مجلات داخلی تقریبا‭ ۵ ‬برابر مقالات در مجلات خارجی است.
موضوع : ‭Journal Article - statistic&numerical data‬
موضوع : ‭Medical Reserch - statistic&numerical data‬
موضوع : ‭Faculty, Medical - statistic and mumerical data‬
توصیفگر : هیات علمی پزشکی - داده های آماری و عددی‭Faculty, Medical - statistic and mumerical data‬
توصیفگر : تحقیقات پزشکی - داده های آماری و عددی‭Medical Reserch - statistic&numerical data‬
توصیفگر : مقاله مجله - داده های آماری و عددی‭Journal Article - statistic&numerical data‬
شناسه افزوده : هادی پور جهرمی، لیلا، همکار طرح
شناسه افزوده : سعادتجو، ابراهیم ، همکار طرح
شناسه افزوده : حاجبی، رابعه ، همکار طرح
مبدا اصلي : IR کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
فرمت انتشار : چاپی
کارفرما : معصومه جرجانی
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)