خط مشی دسترسیدرباره ما
ثبت نامثبت نام
راهنماراهنما
فارسی
ورودورود
صفحه اصلیصفحه اصلی
جستجوی مدارک
تمام متن
منابع دیجیتالی
رکورد قبلیرکورد بعدی
نوع ماده : طرح تحقیقاتی/ پروژه فارسی
زبان مدرک : فارسی
شماره رکورد : 6464
شماره مدرک : ‭ط۴۰۷‬
سرشناسه : کاظمی، بهرام، مجری طرح
عنوان و نام پديدآور : بررسی قدرت تشخیص مشاهده مستقیم تریکوموناس واژینالیس بر نمونه ادرار در مقایسه با‭PCR‬ در مراجعان به مراکز طالقانی و مهدیه تهران/ بهرام کاظمی؛ همکاران طرح فخرالملوک یاسایی، مژگان بنده پور، مریم رجب نژاد، مهناز منصوری، سودابه گیوراد، نگار سید، فریده تحویلداری، مونا قاضی، فرحنوش دوستدار
وضعيت نشر : دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی ( تهران، بیمارستان طالقانی و مهدیه‭(‬، --‭۱۳‬.
يادداشت : روش تحقیق: کارآزمایی بالینی‭Clinical trials‬
يادداشت : چاپی
چکیده : سابقه و هدف : تریکوموناس واژینالیس از بیماریهای منتقله از راه جنسی مطرح است باید رزاه تشخیص مطمئن و قطعی درهر دو جنس مرد و زن به آن پیدا کرد. مشاهده مستقیم انگل در نمونه های واژینال‭ ۶۰ ‬موارد شناسایی می کند برای آزمایش مردان نیز راهی وجود ندارد تا آلودگی در آنها مشخص گردد . هدف از تحقیق می شود که آیا‭PCR‬ می تواند به عنوان روش تشخیص درشناسایی تریکوموناس واژینالیس در ادرار مورد استفاده قرار گیرد. نتایج تحقیق می تواند راهنمایی برای انتخاب روش مناسب تر در این بیماری باشد و با توجه به شیوع انگل که از‭ ۲/۸ ‬تا‭ ۳۳/۸ ‬در ایران گزارش شده است و همچنین این انگل برای فرد لزوم تحقیق را روشن می کند. مواد و روشها : روش مطالعه‭clinical trial‬ از نوع تشخیص می باشد و تکنیک کار نیز از روش مشاهده استفاده می شود. جامعه مورد بررسی شامل‭ ۱۵۵ ‬خانم مراجعه کننده به درمانگاه زنان بیمارستانهای طالقانی و مهدیه که توسط پزشک متخصص زنان مورد بررسی قرار می گیرند کسانی که دارای علائم سوزش و خارش و ترشحات سفید رنگ در واژن بودند به عنوان افراد مشکوک معرفی می شدند. از واژن نمونه رسوب نمونه ادرار در فریزر نگهداری و هنگام آزمایش‭DNA‬ آن استخراج شده و برای انجام واکنش‭PCR‬استفاده می گردد. یافته ها : نتایج حاصل از مشاهده میکروسکپی انگل در نمونه ها و تکثیر‭DNA‬ انگل‭PCR‬ تعدا کل نمونه‭ ۱۵۵ ‬؛ مشاهده مستقیم‭wetmounth‬ و انجامPCR‭ ۱۵۵ ‬نمونه ، تعداد لام مثبت‭ ۲۵ ‬مورد و تعداد‭PCR‬ مثبت‭ ۷۵ ‬مورد. هیچ نمونه ای دارای‭PCR‬ منفی و مشاهده میکرسکپی مثبت نبود. نتیجه گیری و توصیه ها : یافته های این بررسی شودی آن است که تشخیص تریکوموناس واژینالیس از ادرار توسط‭PCR‬ بهتر از روش مشاهده با میکروسکوپ است. حساسیت این قسمت نسبت به روش میکروسکوپی‭ ۱۰۰ ‬درصد و ویژگی (اختصاسیت‭(‬ آن‭ ۵۵ ‬درصد می باشد. می توان با این روش انگل را از ادرار مرزها تشخیص داد تا مسئله به نام کاربر بودن مردها موجب بقای انگل درجامعه نشود.
موضوع : ‭Protozoan Infections - diagnosis‬
موضوع : ‭Urogenital Diseases - parasitology‬
موضوع : ‭Urine - microbiology‬
موضوع : ‭Urine - parasitology‬
موضوع : ‭Urinary Tract Infections - microbiology‬
موضوع : ‭Nucleic Acid Amplification Techniques‬
موضوع : ‭Polymerase Chain Reaction‬
موضوع : ‭Trichomonas Infections - urine‬
موضوع : ‭Trichomonas - female‬
موضوع : ‭Trichomonas Vaginalis - diagnosis‬
توصیفگر : تریکومونای مهبلی - تشخیص‭Trichomonas Vaginalis - diagnosis‬
توصیفگر : تریکوموناس - زن‭Trichomonas - female‬
توصیفگر : عفونتهای تریکومونایی - ادرار‭Trichomonas Infections - urine‬
توصیفگر : واکنش زنجیره ای پلیمراز‭Polymerase Chain Reaction‬
توصیفگر : ‭Nucleic Acid Amplification Techniques‬
 
 
 
(در صورت عدم وضوح تصویر اینجا را کلیک نمایید)